Skip links
İSİB’ten, 7. Egypt HVAC-R Expo Fuarı’na Milli Katılım Organizasyonu - 1

İSİB’ten, 7. Egypt HVAC-R Expo Fuarı’na Milli Katılım Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 17-19 Mayıs tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire şehrinde gerçekleştirilen 7. Egypt HVAC-R Expo Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi.

Milli Katılım organizasyonuna Türkiye’den İSİB ile birlikte 16 firma katılırken İSİB üyesi 4 firma ise distribütörleri aracılığı ile katıldı. Fuara İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’ni temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz ve Yönetim Kurulu Üyesi Cem Savcı iştirak etti.

Resmi açılışını Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Dr. Müh. Mohamed Shaker El-Marqabi’nin yaptığı fuara; ısıtma, soğutma, havalandırma ve yenilenebilir enerji alanlarında 9 ülkeden 149 adet uluslararası katılımcı firma katıldı. 64 katılımcı ile en çok katılımı gösteren Mısırlı firmaları 57 adet katılımcı ile Çin takip ederken en çok katılım gösteren üçüncü ülke ise Türkiye oldu.

Fuar sırasında Türkiye Cumhuriyeti Kahire Ticaret Müşavir Yardımcısı Atilla Yenigün İSİB ve milli katılım stantlarını ziyaret ederek firma yetkilileri ile bir araya geldi.

Milli Katılım organizasyonunun çok verimli geçtiğini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz, fuar hakkında şunları söyledi: “Mısır ve Orta Doğu iklimlendirme pazarındaki var olan ve potansiyel müşterilerle ihracatçılarımız arasında köprü kurmak vizyonu ile milli katılım organizasyonu düzenlediğimiz fuarı başarılı bir şekilde tamamladık. Fuara 16 firma ile katıldık. Katıldığımız firmaların hepsi fuardan çok memnun kaldı. İSİB olarak fuar alanı içinde ve dışında yaptığımız reklam çalışmaları ile hem Türkiye’nin hem de Türk firmalarının imajını yukarıya konumladık.
Türk İklimlendirme Sektörü, Mısır’ın ithalatından aldığı yaklaşık yüzde 8’lik pay ile 4. sırada bulunuyor. Mısırlı mühendisler, taahhüt firmaları yetkilileri ve satıcılar ürünlerimize çok ilgi gösterdiler. Türk ürünlerini Avrupa seviyesinde ürün gamı olarak görüyorlar. Mısır’da tüm sektörlerde çok ciddi bir yatırım atağı var. Bununla birlikte Türkiye’nin en büyük avantajlarından biri de Mısır ile serbest ticari anlaşmasının bulunması. Gümrüksüz olarak mallarımızı gönderebiliyoruz. İSİB olarak sektörümüz firmalarını fuar süresince standımızda ağırlamaktan ve görüşmelerine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduk.”