Skip links

Yönetim Kurulu

İSİB, Türk İklimlendirme Sektörünün yurtdışında tanıtımını sağlamakta ve ihracatçı firmalara yurtdışında destek olmaktadır.

Yönetim Kurulu - 1
Yönetim Kurulu - 2
Yönetim Kurulu - 3

Mehmet Hakkı ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı
Üntes Isıtma Klima ve Soğutma San. Ve Tic A.Ş
Yönetim Kurulu - 4

Salih Zeki POYRAZ

Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
AFS Flexible Kanal Ticareti A.Ş
Yönetim Kurulu - 5

Osman BAŞTAŞ

Yönetim Kurulu Üyesi/Muhasip Üye
Diktaş A.Ş.
Yönetim Kurulu - 6

ALİ AKTAŞ

Yönetim Kurulu Üyesi
Bosch Termoteknik Isı. ve Klima San. ve Tic. A.Ş
Yönetim Kurulu - 7

Cem SAVCI

Yönetim Kurulu Üyesi
Vatbuz Akıllı İklimlendirme Sistemleri A.Ş.
Yönetim Kurulu - 8

Cemal YILMAZ

Yönetim Kurulu Üyesi
Frigoblock Soğutma Sistemleri San. ve Tic. A.S
Yönetim Kurulu - 9

Kerem ÜNLÜ

Yönetim Kurulu Üyesi
Çukurova Isı A.Ş.
Yönetim Kurulu - 10

Naci ŞAHİN

Yönetim Kurulu Üyesi
Friterm Termik Cihazlar San. ve Tic. A.Ş
Yönetim Kurulu - 11

Okan Murat ERENOĞLU

Yönetim Kurulu Üyesi
Azur Yalıtım San. ve Tic. A.Ş.
Yönetim Kurulu - 12

Ömer DUYAR

Yönetim Kurulu Üyesi
Duyar Vana Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Yönetim Kurulu - 13

Zeki ÖZEN

Yönetim Kurulu Üyesi
Daikin Isıtma Soğutma Sis. San. Tic. A.Ş

Cemal Yılmaz

Yönetim Kurulu Üyesi

Cemal YILMAZ, 1 Mart 1952 tarihinde Malatya’da doğmuştur. İlk öğrenimini tamamladıktan sonra Bakırköy Lisesi’nde Fen Bölümü’nde orta öğrenimini bitirmiştir. Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünde almış ve 1974 yılında mezun olmuştur. İşletme alanında da kendisini geliştirmek isteyen YILMAZ, 1975 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı bölümünde eğitim almıştır. Üniversite yıllarından itibaren iklimlendirme sektörüne olan ilgisiyle birlikte, eğitim hayatını tamamladıktan sonra Metin Duruk ile birlikte Friterm şirketini kurarak sektöre adım atmıştır. Uzun süre yaptıkları ortaklıktan sonra Cemal YILMAZ, Friterm ile yollarını ayırmış ve tamamen kendi sermayesiyle dünyaca ünlü soğutma ekipmanı üreticisi markaların distribütörlüğünü üstlenen Frigo Soğutma A.Ş. firmasını 1984 yılında kurmuştur. Frigo Soğutma firmasının yanı sıra, endüstriyel soğutma projeleri ve uygulamaları gerçekleştiren Frigo Mekanik A.Ş.’i 1988 yılında, ticari ve endüstriyel tip soğutma makinaları üretimi yapan Frigoblock A.Ş.’yi (eski adıyla Panel Sistem) ise 1991 yılında kurmuştur. Cemal YILMAZ, bu üç firma sayesinde endüstriyel soğutma alanında kapsamlı hizmet sunan bir şirketler grubunun sahibidir. Şu anda, bu üç firmada da yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Cemal YILMAZ evlidir ve Ali Mert ile Ayşegül adında iki çocuğu bulunmaktadır. Şu an aktif olarak İSİB yönetim kurulu üyesi olmasının yanı sıra; geçmiş dönemde iklimlendirme sektörü dernek ve vakıflarında (SOSİAD, İSKİD ve İSKAV) aktif bir üye ve de İstanbul Sanayi Odası İklimlendirme Komitesi’nde uzun süre başkan olarak görev almıştır.

Okan Murat ERENOĞLU

Yönetim Kurulu Üyesi

1976 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelen Okan Murat ERENOĞLU, ilk öğreniminin ardından orta öğrenimi İzmir Atatürk Lisesinde tamamlayarak 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Gemi İnşaat ve Makineleri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2010 yılında da Koç Üniversitesinde Executive MBA’ini tamamlamıştır. 1997 yılından itibaren Yalıtım sektöründe çeşitli üretici firmalarda Satış ve Pazarlama , Tedarik Zinciri ve Üretim gibi farklı bölümlerde üst düzey yönetici , Genel Müdür pozisyonlarında görevler almıştır. 2019 yılında Azur Yalıtım Sanayi A.Ş. yi kurarak HVAC ekipmanlarının yalıtımı ile havalandırma ekipmanlarının satış, pazarlama ve ihracat faaliyetlerini sürdürmektedir. Okan Murat ERENOĞLU kariyeri boyunca farklı dönemlerde İZODER , İSKAV ,İSİB gibi sektörel dernek ve organizasyonlarda üye ve yönetim kurulu üyesi olarak görevler almıştır. Evli ve bir çocuk babası olup ingilizce bilmektedir.

Ömer Duyar

Yönetim Kurulu Üyesi

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliğinden mezun oldu.Daha sonra Kültür üniversitesinde Üretim Yönetimi üzerine Y. Lisans yaptı.. 1965 Yılından bu yana sanayicilik yapan bir ailenin ferdi olan Ömer Duyar 1993 yılından beri Duyar Vana Makine A.Ş. de çeşitli pozisyonlarda görev almış ve halen aynı firmanın Y. Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.Evli ve iki çocuk babasıdır.

CEM SAVCI

Yönetim Kurulu Üyesi

1973 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cem SAVCI ilk öğreniminin ardından orta öğrenimini Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümündeki eğitimini 1996 yılında, Yüksek Lisans eğitimini ise 2003 yılında Gebze Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Aynı üniversitede Doktora çalışmalarına başlamış olup, çalışmaları Tez aşamasında devam etmektedir. Üniversite dönenimde yarı zamanlı olarak başladığı çalışmaları, mezuniyetinin ardından tam zamanlıya çevirerek Vatbuz Isıtma Soğutma ve Hav. San. Paz. Tic. Ltd. Şti. firmasında 1997 yılında Genel Müdür olarak göreve başlamış ve halen görevine devam etmektedir. Cem SAVCI, sektör derneği olan İSKİD’de Yönetim kurulu üyesi ve 2015-2017 yılları arasında Yönetim kurulu Başkanı, ISKAV vakfında 2 dönem yönetim kurulu üyesi olarak görev almış, halen ISKAV’da Genel Sekreter ve İSİB’de Denetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

ALİ AKTAŞ

Yönetim Kurulu Üyesi

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Kabataş Erkek Lisesinde, Yüksek öğrenimini ise Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Isı Proses bölümünde tamamladı. Aynı yıllarda Isısan Isıtma ve Klima San. A.Ş’de satış mühendisi olarak göreve başladı. İleri ki yıllarda yine aynı firmada Servis Müdürlüğü görevini üstlendi. 2014 Yılından itibaren Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima san. A.Ş. firmasında Türkiye ve Ortadoğu bölgesinden sorumlu Pazarlama Direktörü görevini yapan Ali Aktaş aynı zamanda Dosider’de yönetim kurulu üyesidir.

ZEKİ ÖZEN

Yönetim Kurulu Üyesi

1955 yılında Şile/İstanbul’da dünyaya gelen Zeki ÖZEN, Vefa Lisesi mezunudur. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinden Makine Mühendisi olarak mezun olan Özen, yüksek lisanslarını Japonya’daki Osaka Dış Ticaret Enstitüsü ile İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. 1976-1980 yılları arasında Alarko’da mühendis olarak olarak görev alan Özen; 1981-1983 yılları arasında Libya ve Suudi Arabistan’da muhtelif projelerde görev aldıktan sonra 2006 yılına kadar Alarko –Carrier’da Ürün müdürü,Pazarlama müdürü, ve bölge müdürü görevlerinde bulundu. 2006- 2011 yılları arasında AİRFEL’de Genel Müdür Yardımcılığı görevinin ardından 2011 yılından bu yana Daikin AŞ’de iş hayatına devam etmektedir. Halen Daikin AŞ’de Yönetim Kurulu üyesidir. Zeki ÖZEN, halen yürüttüğü İSİB Yönetim Kurulu üyeliğinin yanısıra,.İSKİD ve DOSİDER’de yönetim kurulu üyesi, Ümraniye Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Kıdemli Hemşeriler Meclis Başkanı ve Şileyıldız Spor Klübü Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görevleri yer almaktadır. Zeki ÖZEN, İngilizce, Japonca ve Arapça bilmektedir.

KEREM ÜNLÜ

Yönetim Kurulu Üyesi

1978 yılında Kadiköy/İstanbul’da doğan Kerem ÜNLÜ, orta ve lise öğrenimini Özel Doğuş Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Akabinde Almanya’da Hamburg Teknik Üniversitesin ’de Mekatronik Mühendisliği üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır. 2003 yılında Çukurova Isı A.Ş.’de çalışma hayatına başlamış, çeşitli görevler üstlendikten sonra 2009 yılında Satış Direktörü olarak görevlendirilmiştir. Halen Çukurova Isı A.Ş.’de firma ortağı ve Satıştan sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak iş hayatına devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babası olup İngilizce ve Almanca bilmektedir.

LEVENT AYDIN

Yönetim Kurulu Üyesi

Levent AYDIN, 1961 Yılında Hopa/Artvin’de doğdu. İlk ve orta öğrenim akabinde Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültesinden 1983 yılında mezun oldu. Çalışma hayatı ile birlikte İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsünde Gece-İşletme programına katıldı. 1991 Yılında Frigoblock A.Ş. Firması’nın kurucu ortakları arasına katıldı. Çalışma hayatı boyunca yurt içi ve yurt dışı endüstriyel soğutma projelerinde, proje ve taahhüt yöneticiliklerinde bulundu. Frigoblock A.Ş. ve Frigo Mekanik A.Ş. firmalarında yönetim kurulu üyesi olan Levent AYDIN, bu firmalarda aktif yöneticilik görevlerini yürütmektedir. İSİB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği ve ISKAV Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyesi olan Levent Aydın, İSKİD İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği’nde de Denetim Kurulu üyeliği görevini yürütmektedir. Levent AYDIN evli ve 3 çocuk sahibi olup İngilizce bilmektedir.

S. ZEKİ POYRAZ

Yönetim Kurulu Başkan Yrd.

1962 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Zeki POYRAZ, 1985 yılında Ankara Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Öğrenimine devam ederken 1982 yılında baba mesleği olan inşaat sektöründe, Ankara’nın lider inşaat firmalarından biri olan ve kurucu ortağı olduğu Poyraz İnşaat A.Ş,de çalışmaya başlayarak, iş hayatına adımını attı. 1987 Yılından bu yana sanayicilik yapan ve farklı sektörlerde önemli yatırımlarda bulunan Poyraz, 1991 yılında Ankara’da, bugün halen Yönetim Kurulu Başkanlığını yönettiği ve kurucu ortağı olduğu AFS Boru San. A.Ş. yi kurdu. İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkan vekili olan Zeki Poyraz aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İklimlendirme Sektörü Meclis Başkanı olarak da görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babası olan Poyraz’ın, AFS ve İSİB bünyelerinde hazırlanmış, pek çok araştırma ve kültürel yayını bulunmaktadır.

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.

Osman Baştaş

Yönetim Kurulu Üyesi

1981 yılında Ankara’da doğan Osman Baştaş, 2003 yılında Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun olmuş akabinde ABD Berkeley Üniversitesinde de 1 yıl “BA Extension” programını tamamlamıştır.

2004 yılında aile şirketleri olan Diktaş Soğutma A.Ş.’de çalışmaya başlamıştır. 2013 yılından bu yana Ticari Yönetmen/ Yön. Kur. Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

İSİB de iki dönem Denetim Kurulu Üyeliği akabinde 2022 yılı itibariyle Muhasip Üye /Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda Ankara Sanayi Odası Meclis Üyeliği ve ANGİAD Başkan Yardımcılığı görevlerine devam eden Osman Baştaş evli ve iki çocuk babasıdır ve iyi derecede İngilizce bilmektedir.

NACİ ŞAHİN

Yönetim Kurulu Üyesi

Profesyonel çalışma hayatına 1983 yılı sonlarında FRİTERM’de Makine Mühendisi olarak başladı. 1996 yılına kadar ağırlıkla Üretim ve Fabrika Yönetimi olmak üzere; satış, işletmeye alma, satış sonrası servis, üretim planlama, bakım gibi farklı disiplinlerde çalışmalarımı sürdürdü.
Firmanın gelişim ve değişim seyrine paralel olarak almış olduğu görev ve sorumlulukları arttı ve 1996 yılında Genel Müdürlük görevine geldi.
FRİTERM genelde sivil toplum kuruluşlarında özelinde sektörel yapılanmalarda aktif katkı koyarak çalışmayı hedefleyen bir yapıya sahip olup kadrolarının bu yapıların içinde çalışmasını teşvik etmektedir. Bu çerçevede hatırı sayılır bir zaman görev alan kadrolarca bu çalışmalara ayrılabilmektedir.
Derneklerle ilk teması İSKİD Üniversite Sanayi İşbirliği ve Burs Komisyonuna katılımı ile başladı. İkinci olarak Uluslararası İlişkiler Komisyonuna katıldı. İSKİD’in çalışmalarında temel bir rol oynayan Komisyonlarda yürüttüğü çalışmalar ile 2008 yılında İSKİD in Yönetim Kuruluna seçildi ve 2016 yılına kadar İSKİD Yönetim Kurulu üyeliği devam etti. Bu süreçte 2012-2014 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü.
Avrupa İç Mekan İklimlendirme, Proses Soğutma ve Gıda Soğuk Zincir Teknolojileri Endüstri Birliği olan EUROVENT ile ilk teması, Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyesi olarak İSKİD’i temsilen EUROVENT Komisyonu ve yıllık toplantılarına katılmaya başlamakla gerçekleşti. 2012 yılında İSKİD’i ve Türkiye’yi temsilen EUROVENT Derneği Yönetim Kuruluna seçildi. 2018’de EUROVENT Başkanlığı’na seçildi ve 2018-2021 yılları arasında Başkanlık görevini yürüttü.
Halen Friterm A.Ş. Genel Müdürlük görevi ve muhtelif sektörel yapılarda çalışmalarını sürdürmektedir.