Skip links
İSİB’ten, HVAC&R Senegal Fuarı’na Milli Katılım Organizasyonu - 1

İSİB’ten, HVAC&R Senegal Fuarı’na Milli Katılım Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 23-25 Şubat tarihleri arasında Senegal’in başkenti Dakar şehrinde gerçekleştirilen HVAC&R Senegal Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi.

Türkiye’den İSİB ile birlikte 6 firmanın katıldığı fuara İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’ni temsilen Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Duyar ve Okan Murat Erenoğlu iştirak etti.

Resmi açılışını Senegal Ticaret ve Çevre Şehircilik Bakanı Abdou Karim Fofana’nın yaptığı fuara iklimlendirme sanayi haricinde yapı malzemeleri, makine ve otomotiv sektöründen de firmalar katıldı. Senegal Ticaret ve Çevre Şehircilik Bakanı Fofana ayrıca İSİB standını ziyaret ederek Yönetim Kurulu üyelerinden bilgi aldı.

Fuar öncesinde İSİB Yönetim Kurulu üyeleri tarafından Türkiye Cumhuriyeti Dakar Büyükelçisi Hatice Nur Sağman ziyaret edilerek ülkenin genel durumu ve ticari potansiyelleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ziyarete Türkiye Senegal İş Konseyi Başkanı Momar Diouf da katıldı. Türkiye Cumhuriyeti Dakar Büyükelçisi Hatice Nur Sağman ayrıca fuar sırasında İSİB ve milli katılım standlarını ziyaret ederek firma yetkilileri ile bir araya geldi.

Milli Katılım organizasyonunun başarılı geçtiğini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Duyar, fuar hakkında şunları söyledi: “Senegal son yıllarda petrol ihraç eden bir ülke haline gelmesi ile birlikte ülkenin genel ekonomik ve ticari gidişatı olumlu yönde ilerliyor. Ülkenin çeşitli bölgelerinde inşaatlar ve alt yapı çalışmaları devam ediyor. Burada yapılan önemli projelerde Türk firmalarının da ön plana çıktığını görüyoruz. Bu projelerin nitelikli ve üst düzeyde olması nedeniyle Türk iş insanlarına ve Türkiye’ye yüksek düzey pozitif bir bakış açısının bulunduğu gözlemledik. Fuarda hem katılımcı firmalarımızın yetkilileri hem de bizim yaptığımız görüşmelerde sektörümüzün ve ürünlerimizin tanıtılması anlamında nitelikli ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Kurduğumuz iş birlikleri ile var olan ihracatımızın artacağına eminiz.

Bununla birlikte Sektörümüz açısından Afrika Birliği kapsamında 8 ülke için Senegal’in bir merkez niteliğinde olması ve Büyükelçimiz Sayın Hatice Nur Sağman ile Ticaret Müşavirimiz Sayın Salih Zeki Erdal’ın ticari bakış açısı ve ilgi alakasının sektörümüzün ülkedeki gelişimi ve büyümesi açısından büyük avantaj görüyoruz. Senegal-Türkiye İş Konseyi’de ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi açısından kuvvetli bir destek veriyor. Önümüzdeki dönemde Ülkeye bir Ticaret Heyet organizasyonu düzenlemeyi planlıyoruz. İSİB olarak pazarlamadan iletişime kadar her alanda ihracatçılarımıza destek olmaktan gurur duyuyoruz”

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.