Skip links
İSİB Sektör Strateji Çalıştayı ile Türk İklimlendirme Sektörü’nün Yeni Dönem Stratejilerini Masaya Yatırdı - 1

İSİB Sektör Strateji Çalıştayı ile Türk İklimlendirme Sektörü’nün Yeni Dönem Stratejilerini Masaya Yatırdı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB), Türk İklimlendirme Sektörü’nün 2023 yılı yol haritasını belirlediği, stratejisini ve ekonomik gelişmeleri konuştuğu, yıl içinde yaşanan önemli idari ve ticari gelişmeleri üyeleri ile paylaştığı İklimlendirme Sektörü Strateji Çalıştayı 28-29 Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya Cornelia Diamond Hotel’de gerçekleştirildi. Çalıştay programı içinde İSİB İhracat Liderleri Ödül Töreni yapılarak dereceye giren firmalar ödüllendirildi.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’ın ev sahipliğinde yaklaşık 200’ü aşkın sektör paydaşının katılımı ile yapılan çalıştayda yeni nesil ihracat modelleri ve destekleri, güncel ekonomik gelişmelerin sektöre etkileri ve 2023 yılı sektör strateji belgesindeki konular masaya yatırıldı.

Ekonomist Fatih Keresteci’nin güncel ekonomideki durum ve beklentileri katılımcılara aktardığı çalıştayda geçtiğimiz ay hayatını kaybeden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Duruk adına bir anma töreni gerçekleştirildi. 

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal,  İSİB’in strateji pazarlama, satış ve iletişim alanlarında sektör ihracatçılarının en önemli paydaşı haline geldiğini belirterek şunları söyledi: “ Dünya İklimlendirme pazarı geçtiğimiz dört yıllık periyotta yüzde 13,23 büyüyerek 570 milyar dolara ulaştı. Türk İklimlendirme Sektörü ise bu periyotta yüzde 43’lük büyüme gösterdi.  Sektörün alt gruplarına baktığımızda Isıtma Sistem ve Ekipmanları’nda Dünya yüzde 11 büyürken biz yüzde 32 büyüdük. Soğutma Sistem ve Ekipmanları’nda Dünya yüzde 15 büyürken biz yüzde 39’luk büyüme kaydettik. Havalandırma Sistem ve Ekipmanları’nda  Dünya yüzde 20,5 büyürken biz yüzde 67 büyüme sağladık. Klima Sistem ve Elemanları’nda Dünya yüzde 12,5 büyürken biz yüzde 80’lik büyüme kaydettik. Tesisat Sistem ve Elemanları’nda  Dünya yüzde 10 büyürken  biz yüzde 40 büyüdük.  Yalıtım Sistem ve Elemanlarında  Dünya yüzde 10 büyürken biz yüzde 38 büyüdük. Bu sonuçlar sektör olarak organize olduğumuzu, belirli bir strateji ile ilerlediğimizi ve sektörün tüm paydaşları emek harcadığımızın bir göstergesi.  

Türk İklimlendirme sektörü olarak ana hedefimiz Dünya pazarından yüzde 1,5’luk pay almak ve dış ticaret fazlası veren bir sektör olmak. Bu hedef için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sene her türlü handikapa rağmen yüzde 93,5’luk bir ithalatı ihracatı karşılama oranına ulaştık. Dünya’dan aldığımız pay ise sektör olarak yüzde 1,37 oldu. Sektörün kilogram birim fiyatı 5,23 Dolara çıktı. Türkiye’de TİM verilerine göre 11. büyük sektörüz. Sektör ihracatımız Kasım sonu itibariyle 6 milyar doları aştı. Yıl sonunda 6,8 milyar dolarlık ihracat büyüklüğü ile kapatacağımızı öngörüyoruz. 

2022 yılının ilk 11 ayında ihracatçılarımız için 21 ayrı yurtdışı fuara milli katılım, info stand modellerimizle iştirak ederken Özbekistan, Brezilya ve Arjantin ile Macaristan’a Sektörel Ticaret heyetleri düzenledik. Ayrıca Kuzey Afrika ülkelerinden ve Balkan Ülkelerinden gelen heyetlere ayrı ayrı alım heyeti organizasyonu gerçekleştirdik. Temmuz ayında sektörümüzün en önemli fuarlarından biri olan Milano’da düzenlenen Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’nda Birliğimizin girişimleriyle Türkiye Partner Ülke oldu. Fuara toplam 139 ihracatçı firmamız iştirak etti. Sponsorluk ve reklam çalışmaları yaptık. Sektörün tüm paydaşları ile koordineli bir şekilde güçlü bir şekilde ilerliyoruz. 

Sektör Strateji Çalıştayı hakkında da bilgi veren Şanal, tüm paydaşlarla küresel pazarlarda verimli ve etkili bir satış ve pazarlama stratejisi uyguladıklarını belirterek 

“İSİB bünyesinde kurduğumuz 16 ayrı çalışma grubu ile strateji belgemizi güncelleyerek ve geliştirerek 2023 yılına daha güçlü gireceğiz. Özellikle Avrupa Birliği’nin sınırda uygulayacağı karbon düzenleme mekanizmasının sektörümüze etkileri konusunda da ciddi çalışmalar yapıyoruz. Sektörümüzün bu sürece hazır olması için elbirliği ile çalışıyoruz” dedi.

İSİB, 2021’nin En Çok İhracat Gerçekleştiren Şirketlerini Ödüllendirdi

Çalıştayın son oturumunda İSİB, 2021 yılı içinde ihracat pazarında etkili rol üstlenen ve en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendirdi. 

Ödül töreninde de bir konuşma yapan Şanal, Birliği oluşturan tüm firmaların var güçleri ile Türkiye’nin kalkınması ve büyümesi konusunda çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Türk İklimlendirme sektörü, ihracatın lider sektörlerinden biri olma yolunda emin adımlara ilerliyor.  2021 yılında 21 kategoride en çok ihracatı gerçekleştiren firmalarımız, uyguladıkları etkin ticari ve pazarlama yönetimleri ile bu yılın ödüllerine ulaştılar. Birliğimizin ödül alamayan üyeleri de var güçleri ile çalıştıklarını biliyoruz ve görüyoruz. Onlar da önümüzdeki yıllarda ülkemizi elde edecekleri başarılarla gururlandıracaklarından hiç şüphemiz yok.”

 

2021 yılında ödül kazanan firmalar ve kategorileri de şu şekilde oluştu: 

EN ÇOK İHRACAT YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

BOSCH TERMOTEKNİK

2

DAIKIN

3

TÜRK DEMİR DÖKÜM

EN ÇOK ÜLKEYE İHRACAT YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

MİKROPOR

2

EKİN ENDÜSTRİYEL

3

MGT FİLTRE

EN ÇOK KAZAN İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

RİMA ISI

2

KOZANLAR ISI

3

SELNİKEL 

EN ÇOK BRÜLÖR İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

TERMO ISI

EN ÇOK RADYATÖR İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

ELEKS DIŞ TİCARET

2

COPA 

3

TÜRK DEMİR DÖKÜM

EN ÇOK KOMBİ-SU ISITICISI İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

BOSCH TERMOTEKNİK

2

TÜRK DEMİR DÖKÜM 

3

VIESSMANN 

EN ÇOK SOĞUTMALI KABİN-BUZDOLABI İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

KAPLANLAR 

2

NURDİL 

3

FRENOKS

EN ÇOK SOĞUTMA GRUBU VE SİSTEMLERİ İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

ÜNTES 

2

IBS DIŞ TİCARET 

3

FRİGO MEKANİK

EN ÇOK SOĞUTMA KULESİ İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

CENK ENDÜSTRİ TESİSLERİ 

2

NİBA SU SOĞUTMA KULELERİ 

EN ÇOK EŞANJÖR-BATARYA İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

KARYER 

2

FRİTERM 

3

GEMAK 

EN ÇOK SPLİT KLİMA İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

DAIKIN 

EN ÇOK PLASTİK BORU VE BAĞLANTI ELEMANLARI İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

FORMÜL PLASTİK

2

FIRAT PLASTİK

3

ERYAP GRUP

EN ÇOK METAL BORU VE BAĞLANTI ELEMANLARI İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

KONVEYÖR 

2

ANT KALIP 

3

CANTAŞ 

EN ÇOK VANA İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

DUYAR VANA 

2

FAF VANA 

3

ASTEKNİK 

EN ÇOK POMPA VE AKSAMLARI İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

TOTOMAK 

2

SEMPA POMPA 

3

TÜRBOSAN 

EN ÇOK FAN VE FANLI ÜNİTE İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

FRANKE

2

BAHÇIVAN 

3

ENEKO

EN ÇOK HAVA TEMİZLEYİCİ-FİLTRE İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

MİKROPOR 

2

MGT FİLTRE

3

ULPATEK 

EN ÇOK KLİMA SANTRALİ, ROOFTOP, FANCOİL, PAKET TİPİ KLİMA İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

ALARKO CARRİER 

2

ÜNTES 

3

SYSTEMAIR HSK

EN ÇOK HAVA KANALI İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

AFS 

EN ÇOK İZOLASYON MALZEMESİ İHRACATI YAPAN FİRMA

SIRALAMA

UNVAN

1

KNAUF 

2

ODE YALITIM 

3

ERYAP GRUP 

EN ÇOK İHRACAT YAPAN MEKANİK TESİSAT VE TAAHHÜT FİRMASI

SIRALAMA

UNVAN

1

PNS TEKNİK MÜHENDİSLİK

2

SÖNMEZ GLOBAL