Skip links
ASHRAE’nin Global HVACR Summit ve RAL CRC Toplantısı 400’ü Aşkın Temsilci ile İstanbul’da Yapıldı - 1

ASHRAE’nin Global HVACR Summit ve RAL CRC Toplantısı 400’ü Aşkın Temsilci ile İstanbul’da Yapıldı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB) ana sponsoru olduğu ASHRAE’nin düzenlediği Global HVACR Summit ve RAL CRC organizasyonu 9-14 Ekim tarihleri arasında İstanbul The Green Park Pendik Hotel & Convention Center’da gerçekleştirildi.

ASHRAE Başkanı Farooq Mehboob ve ASHRAE Yönetim Kurulu üyelerinin ev sahipliğinde tüm Dünya’dan ASHRAE Bölge Başkanları, Amerika Birleşik Devletleri’nden ASHRAE İcra Kurulu üyeleri ile pek çok farklı ülkeden ASHRAE üyelerinin katılımı ile yapılan etkinliklere, Türkiye tarafında ise ASHRAE RAL CRC’nin Türkiye temsilcisi ve İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz liderlik etti.

Etkinliğin ilk iki gününde ASHRAE Global HVACR Summit toplantıları, son üç gününde ise ASHRAE RAL CRC toplantıları gerçekleştirildi. Paralel oturumlar dahil 25’i aşkın toplantının yapıldığı etkinliklerde dekarbonizasyon, iklim krizinin azaltılması, gıda güvenliği, soğuk zincir, enerji güvenliği gibi konular üzerinde görüş alışverişinde bulunulurken, Dünya İklimlendirme Sektörü adına da tavsiye kararları alındı. Toplantılarda tüm Dünya’dan yaklaşık 400 sektör temsilcisi ve katılımcı ağırlandı. ASHRAE RAL’ın bu yıl 20. yılı olması sebebiyle 13 Ekim akşamı bir kutlama ve ödül töreni de yapıldı.

ASHRAE’nin bu önemli toplantılarını İstanbul’da yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz yapılan toplantılarda Türk İklimlendirme sektörünü de en iyi şekilde temsil ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: “ASHRAE, Dünya İklimlendirme sektörü adına önemli bir karar verici birlik ve oluşum. Türk İklimlendirme Sektörü olarak bu inisiyatifin içinde bulunmaktan ve Dünya İklimlendirme sektörünün her yönden gelişimi ve büyümesi adına karar verici olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. ASHRAE’nin Türkiye’deki faaliyetleri ve vizyonu ile ihracatçı şirketlerimizden sektör profesyonellerine, akademisyenlerimizden sektördeki sivil toplum kuruluşlarına kadar tüm paydaşları kapsayan bir değer zinciri oluşturması da bizler için memnuniyet verici.
Toplantılarda özellikle karbon ayak izinin düşürülmesi, iklim krizi, gıda ve enerji güvenliği, sağlık ve yetişmiş insan kaynağı üzerine görüşlerini paylaşan konuşmacıların İklimlendirme Sektörünün yapısal ve entelektüel vizyonuna kattığı değer, tartışmasız hepimiz için önemli oldu. Ayrıca RALCRC kapsamında verilen eğitimlerle de sektör temsilcilerimiz için çok faydalı oldu.
İSİB olarak konferansın ana sponsoru olarak sektör ihracatçıları için de bulunmaz bir iş network ’ünü İstanbul’a getirdik. Sektörümüzün gelişimi ve ihracatının artırılması amacıyla ben ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımız yabancı muhataplarımızla bilgi alışverişinde bulunarak sektör olarak ihtiyaç duydukları bilgileri paylaştık.”