Skip links
İSİB’ten, Aquatherm Taşkent Fuar’ına<br>Milli Katılım Organizasyonu - 1

İSİB’ten, Aquatherm Taşkent Fuar’ına
Milli Katılım Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 28-30 Eylül tarihleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent şehrinde gerçekleştirilen Aquatherm Taşkent Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi. 

Özbekistan’da HVAC teknolojileri alanındaki son gelişmeleri ve yenilikleri sunan tek endüstri ihtisas fuarı olan Aquatherm Taşkent Fuarı, bu yıl 10. yıldönümünü kutladı.  Özbekistan Konut ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kurban Tursunov ve İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın’ın açılış konuşmaları ile başlayan fuar bu sene, ulusal ve uluslararası üreticiler, distribütörler ve acentelerden oluşan 174 katılımcı firma ile 7000’den fazla ziyaretçiyi ağırladı. Fuarda ağırlıklı olarak Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Tesisat sistemlerine yönelik ürünler sergilendi.

Fuara Milli Katılım kapsamında Türkiye’den 16 firma iştirak etti. Milli katılım organizasyonu haricinde 19 Türk firması da bireysel olarak katılım gösterdi.

29 Eylül 2022 tarihinde Milli Katılım organizasyonuna katılan firmalar ile bir akşam yemeği organize edildi. Yemeğe Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ve Ticaret Müşaviri Ahmet Melih Horata da katıldı. Bununla birlikte Fuar organizasyonu firması, desteklerinden dolayı İSİB’e en değerli partner ödülü takdim etti. 

Fuar dışında ise İSİB yetkilileri tarafından Özbekistan’da yerleşik bulunan Teknopark firmasının bakır boru üretim tesisi ziyaret edildi. Ayrıca Rokaflex firmasının fabrika açılış töreni Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Türk- Özbek İş Adamları Derneği Başkanı Davut Erbaş ve İSİB yetkililerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Aquatherm Taşkent Fuarı’na yapılan Milli Katılım organizasyonunun çok başarılı geçtiğini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın şunları söyledi:
“Özbekistan, Türk İklimlendirme Sektörü açısından stratejik öneme sahip bir ülke. Her sene yaklaşık 1,8 milyar dolar iklimlendirme sektörü ithalatı yapan Özbekistan, Türkiye için çok ciddi bir pazar. Türk İklimlendirme Sektörü, şu anda Özbekistan’ın iklimlendirme sektörü ithalatının yüzde 8’ini karşılıyor. Milli Katılım organizasyonumuza katılan 16 firma yaptıkları görüşmelerde ihracata dönüşecek birçok bağlantı gerçekleştirdi. Özbekistan’da 2022 yılında pazar payımızı yüzde 10 seviyelerine getirmek istiyoruz. Yaptığımız pazarlama, iletişim ve eğitim faaliyetleri ile ülkeler ve sektörler arası ilişkilerin daha da yukarılara çıkacağını ve ihracat hedeflerimizi daha da yükselteceğimizi düşünüyoruz. İSİB olarak her alanda ihracatçılarımıza destek olmaktan gurur duyuyoruz.”

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.