Skip links

İSİB, Balkan Ülkelerinden 30 Firmayı Türkiye’deki İş İnsanları ile Buluşturdu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Balkanlarda yer alan farklı ülkelerden Türkiye’ye gelen firma sahibi ve yöneticilerini, Türkiye’deki iş insanları ile buluşturdu.

Balkan Ülkeleri Alım Heyeti programı kapsamında 13 Eylül’de İstanbul Lazzoni Hotel’de yapılan organizasyona Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Romanya, Slovenya, Kosova, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan’dan 30 firmadan 30 profesyonel ve iş insanı katıldı.

Türk İklimlendirme Sektöründen ise 73 firmanın katıldığı program kapsamında Türk ve yabancı heyetler arasında B2B toplantıları gerçekleştirildi.

İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz, alım heyeti programı kapsamında yaptığı açıklamada, organizasyonu başarı ile tamamladıklarını söyleyerek şunları ifade etti: “Balkan Ülkeleri Alım Heyeti programı Türkiye’de düzenlediğimiz ikinci alım heyeti organizasyonu oldu. Daha önce Kuzey Afrika alım heyeti programı ile Türkiye’deki firmalarımıza ciddi iş bağlantıları kurmalarına olanak sağladık. Balkan Ülkeleri de ihracatımızın yüksek olduğu ülkeler. Bu organizasyon ile ticari potansiyelimizi daha da yukarı çekmek istedik ve başarılı olduk. Firmalarımız yaptıkları görüşmelerde ticaret ilişkilerini artırdılar ve verimli ihracat bağlantıları kurdular. Balkan Ülkelerinden gelen firmaları büyüklüklerine, ticaret hacimlerine, uluslararası kaynaklardan aldığımız ithalat ve ihracat rakamlarına ve sektör analizlerine bakarak seçtik. Türk İklimlendirme Sektörü olarak sadece Balkanlarda değil tüm Doğu Avrupa’daki ihracat hacmini artırmak adına var gücümüzle çalışıyoruz.”

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.