Skip links
İSİB, Avustralya’da yapılan ARBS 2024 Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi - 1

İSİB, Avustralya’da yapılan ARBS 2024 Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 28-30 Mayıs 2024 tarihlerinde ICC Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen dünyaca ünlü ARBS 2024 Fuarı’nda milli katılım organizasyonu düzenledi. İSİB üyesi 8 firma ile düzenlenen milli katılım organizasyonuna birliğimizi temsilen, İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Cem Savcı ve İSİB Şube Müdürü Şeref Canlı katılım sağladı.

Fuarın ilk günü Sidney Muavin Konsolosu Mehmet Erçıktı ve Ticaret Ataşesi Yavuz Gökçayır İSİB standını ve katılımcılarımızı ziyaret ederek pazar hakkında önemli bilgiler paylaştı. Fuara katılan ve ziyaret eden firma temsilcileri, yapılan görüşmelerde fuarın ziyaretçiler için iyi bir buluşma adresi olduğunu belirtti.

ARBS 2024 Fuarı, Avustralya pazarının alıcı potansiyelinin yüksek olması sebebiyle sektör için önem teşkil etmektedir. Bu noktada iki ülke arasındaki verilere bakıldığında; Avustralya’nın iklimlendirme ürünleri ithalatında Türkiye’nin payının, 2022’de yüzde 0,41 iken 2023 yılında yüzde 0,45 olduğu görülüyor. Ülkemiz, Avustralya’nın iklimlendirme ürünleri ithalatında ise 28. sırada yer alıyor.

Avustralya uzak bir pazar olmasına rağmen ülkede üretimin olmaması sebebiyle, ülke ithalatçı bir konumda bulunuyor. Bu kapsamda pazarda ürünler, daha yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Ülkeye ürün ihracatında; doğru ürün, yüksek kalite ve tedarik sürekliliği öne çıkan konulardır. İlerleyen dönemlerde Avustralya’ya başka faaliyetler gerçekleştirilmesi planlanmakta olup bölgede kaliteli Türk ürünü algısı yaratılması büyük önem arz etmektedir.