Skip links
İSİB, Climate World Expo Fuarı’na Info Stand ile Katıldı - 1

İSİB, Climate World Expo Fuarı’na Info Stand ile Katıldı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 28 Şubat- 3 Mart tarihleri arasında Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan Climate World Expo Fuarı’na Info Stand ile katıldı.

Bu sene 18.’si düzenlenen fuarda 10.000’den fazla profesyonel ziyaretçi ağırlanırken fuara globalde 158 firma, Türkiye’den ise 10 firma katıldı.

Fuar’a İSİB’i temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Aydın iştirak etti. İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aydın, fuarla eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Climate World Business Congress programında, İSİB’in Rusya’da 2023 yılında gerçekleştirdiği faaliyetleri ve Türkiye İklimlendirme Sektörü’nün Rusya ile ticari ilişkilerini anlatan bir sunum yaptı.

Fuar’da İSİB ve Türk katılımcı firmaların standlarını ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Moskova Ticaret Müşaviri Ömer Kerman yetkililerden bilgi alarak iki ülke arasındaki ticari ilişkiler hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

İklimlendirme ekipmanları, Endüstriyel ve ticari soğuk hava ekipmanları, bina otomasyonu ve havalandırma sistemleri ile İklimlendirme sektörüne yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin ön plana çıktığı Climate World Expo Fuarı’nın Türk İklimlendirme Sektörü için çok önemli olduğunu ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aydın, fuarla ilgili şunları söyledi: “Rusya yaklaşık 14 milyar dolarlık iklimlendirme sektörü ithalatı ile Dünya’nın 12. büyük sektör ithalatçısı konumunda. Türk İklimlendirme Sektörü olarak bu ülkede sektörümüzün alt ürün gruplarında ilk 10 ihracatçıdan biriyiz. Sektörümüzü bu ülkede daha etkin ve verimli kılabilmek adına katıldığımız Climate World Expo Fuarı’na 10 Türk firması ile birlikte iştirak ettik. Birkaç firmamız ticari görüşmelerini İSİB stantında gerçekleştirdi. İSİB olarak fuar süresince sektörümüz firmalarımızı ve Rusya’daki misafirlerimizi standımızda ağırlamaktan ve görüşmelere ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduk.”

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.