Skip links
Türk İklimlendirme Sektörü Global İletişim Stratejisi ile Dış Pazarlarda Etkinliğini Artırıyor - 1

Türk İklimlendirme Sektörü Global İletişim Stratejisi ile Dış Pazarlarda Etkinliğini Artırıyor

Türk İklimlendirme Sektörü’nün global ölçekteki en önemli paydaşı İSİB, 17 Ocak 2023 tarihinde 2022 yılında sektörün ihracatla büyüyen performansı ile 2023 yılında global bazda koyduğu hedeflere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya İSİB Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri de iştirak etti. Toplantı’nın açılış konuşmasını yapan Şanal, 2022 yılını bir önceki yıla göre yüzde 7,9 artışla 6 milyar 680 milyon dolarlık ihracat büyüklüğü ile kapattıklarını belirterek sektör ihracatının tüm zamanların en yüksek büyüklüğüne ulaştığını ifade etti. İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş’ta yaptığı konuşmada İSİB olarak sektörün global iletişim stratejisini oluşturduklarını ve İSİB’in yurtdışı markası “Turkish HVAC-R”ı tüm Dünya’da kapsayıcılık vizyonu ile tanıtacaklarını ifade etti.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Şanal, konuşmasında 2022 yılının ikinci yarısında Dolar-Euro’daki parametre değişkenliklerinden dolayı sektörün olumsuz etkilenmesine rağmen sektör ihracatının ithalatı karşılama oranın % 93,5 olarak gerçekleştiğini belirterek şunları söyledi: “Türk İklimlendirme Sektörü, 2022 yılında 2021 yılına göre, Soğutma Sistem ve Elemanları alt sektöründe yüzde 21,5, Klima Sistem ve Elemanlarında yüzde 27,3, Tesisat Sistem ve Elemanlarında yüzde 8,4, Havalandırma Sistem ve Elemanlarında ise yüzde 10, Yalıtım Malzemelerinde ise yüzde 20 ihracat artışı sağladı. Isıtma Sistem ve Elemanları alt sektöründe ise yüzde 7,9’luk bir gerileme kaydedildi. İSİB olarak Isıtma Sistem ve Elemanları alt sektöründeki bu gerilemenin nedenleri ve çözümleri konusunda Yönetim Kurulu toplantımızda bunun alt detaylarını konuştuk. Bunun Avrupa ülkelerindeki yeşil mutabakat sonrası ve Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ısıtma sistemleri konusundaki değişikliklerin etkilediğini gördük ve buna ilişkin çözüm süreçlerine yönelik fikir alışverişinde bulunduk.
2022 yılında ihracatın en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Rusya ve Fransa oldu. Sektörün kilogram birim fiyatı 2021 yılında 4,63 dolar iken 2022 yılında 5,35 dolara çıktı. Sektörümüz kilogram başına birim fiyatı Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu da katma değerli ürün üretme konusunda sektörümüzün etkin olduğunu ispat ediyor. 2022 yılında Avrupa ülkelerinin yanı sıra, potansiyel vadeden ve ülkemizin hak ettiği kadar pazar payı alamadığı Orta Asya ülkeleri, Balkan ülkeleri, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde pazar payımızı artırdık.

2023 yılında dış ticaret fazlası veren sektör olmayı en büyük hedefimiz olarak belirledik. Bununla birlikte Avrupa Yeşil Mutabakatına yönelik çalışmalarımıza da sektör olarak etkin bir şekilde devam ediyoruz. İklimlendirme sistemlerinin Avrupa’nın koyacağı yeşil mutabakat standartlarına uyumuna yönelik geliştirmeleri yapacağız. Bu yıl ayrıca bünyemizde kurduğumuz Dış Ticaret İstihbarat Merkezinden gelen raporlar ve ihracatçılarımızdan aldığımız görüşler doğrultusunda yurtdışı ticaret heyetlerinden, fuar katılımlarına, alım heyetlerinden yurtdışı eğitim -B2B görüşmelerine kadar 30’u aşkın faaliyetin planlamasını yaptık ve hayata geçireceğiz. Bu sene Ekim sonunda yapılacak ISK Sodex Fuar’ı içinde büyük bir alım heyeti organizasyonu düzenliyoruz. Buradaki hedefimiz 500’ü aşkın nitelikli yurtdışı alıcısını Türkiye’deki sektör ihracatçılarımızla buluşturmak olacak. “

Toplantıda konuşma yapan İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş ise Türk İklimlendirme Sektörü olarak çok geniş bir alana üretim yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi: “2 yıl önce sektör olarak yurtdışında kendimizi nasıl anlatabiliriz, sektörümüzü yurtdışında nasıl bir marka haline getirebiliriz düşüncesiyle çalışmaya başladık. Yurtdışında kullandığımız “Turkish HVAC-R” markasını İSİB’in iletişim kimliğinin yanına getirerek başlangıcı yaptık. Ayrıca global ölçekteki iletişim stratejisini de oluşturduk. İSİB olarak yurtdışındaki marka özümüzü “Kapsayıcılık” olarak belirledik. Bu doğrultuda iletişimde yıllar içerisinde neler yapmamız gerektiğine yönelik artık bir kılavuzumuz var. Bu kılavuz doğrultusunda “Turkish HVAC-R” markasını global ölçekte daha iyi bir şekilde konumlayacağız ve Türk ürünlerini daha değerli hale getireceğimizi düşünüyoruz”