Skip links
İSİB, Building Engineers Association Konferansı’na Sponsor Olarak Katıldı - 1

İSİB, Building Engineers Association Konferansı’na Sponsor Olarak Katıldı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 10 Aralık tarihinde Endonezya’nın başkenti Cakarta kentinde yapılan Building Engineers Association Konferansı’na sponsor olarak katıldı.

“Yeşil ve Akıllı Binaların Uygulanmasına İlişkin Yapı Regülasyonları” ana temasında yapılan etkinliğe İSİB’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Cem Savcı katıldı.

Etkinliğin açılışını ASHRAE Endonezya Chapter Başkanı Yongkie Tileno’nun yaptığı konferans kapsamında İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Cem Savcı tarafından Türk İklimlendirme Sektörü’nün güçlü yanları, temel istatistikleri ve İSİB’in konumu ve faaliyetlerine ilişkin bir sunum gerçekleştirildi.

Etkinlik alanında İSİB tarafından açılan tanıtım standını ziyaret eden ASHRAE Indonesia Chapter Başkanı Yongkie Tileno’ya ve diğer ziyaretçilere 2023 Mart ayında gerçekleştirecek Sektörel Ticaret Heyeti programı hakkında bilgi verildi.

Etkinlikten bir gün önce ise T.C. Cakarta Büyükelçiliği binasında Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Müşaviri Burak Avcı ziyaret edilerek Endonezya’nın genel ekonomik durumu ile ticarette teamüller hakkında kendisinden bilgi alınırken, Mart ayında gerçekleştirilecek Sektörel Ticaret Heyeti programı hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

İSİB olarak Endonezya’da katılığımız konferansın Türk İklimlendirme Sektörü’nün ürün bazındaki kapsayıcılığını ve başarılı organizasyonel yapısını göstermek adına başarılı geçtiğini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Cem Savcı, konferans ile ilgili şunları söyledi:
“275 milyonluk nüfusu ile Endonezya, Türk İklimlendirme Sektörü açısından çok stratejik bir ülke. Ülke, hem doğal kaynakların zenginliği hem de stratejik tarım ürünleri ile ciddi bir ekonomik büyüklüğe sahip. Bu ekonomik büyüklüğünü dış ticaret alanında da gösteriyor. Türkiye ile 2 milyar doları aşan bir dış ticaret hacmi bulunuyor. Sektörümüzün ihracatını büyütebilmek amacıyla Endonezya’da pazarlama ve iletişim çalışmalarını sürekli artırmaya çalışıyoruz. Building Engineers Association Konferansı’na sponsorluğumuz da bu vizyonun bir parçasıdır. Önümüzdeki yıl Mart ayında bu ülkeye Sektörel Ticari Heyet organizasyonu ve ayrıca Eylül ayında yapılacak olan Refrigeration & HVAC Indonesia 2023 Fuarına Milli Katılım düzenleyeceğiz. Sektörümüzün gelişimi ve ihracatının artırılması amacıyla global ölçekte bu platformlarda yer almaya devam edeceğiz.”

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.