Skip links
İSİB’ten, Mega Clima Algeria Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu - 1

İSİB’ten, Mega Clima Algeria Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 10-13 Ekim tarihleri arasında Cezayir’in başkenti Cezayir şehrinde gerçekleştirilen Mega Clima Algeria Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi.

Cezayir’de yapılan en büyük İklimlendirme fuarı olan Mega Clima Algeria’ya yapılan milli katılım organizasyonuna Türkiye’den 9 firma katıldı.

75 adet uluslararası katılımcı firmanın yer aldığı fuara Türkiye ile birlikte Hindistan, Tunus, Kenya, Fransa, İrlanda, Çin, Sırbistan ve Almanya’dan gelen firmalar iştirak etti. Fuarda ağırlıklı olarak Soğutma, Havalandırma ve Tesisat sistemlerine yönelik ürünler sergilendi.

İSİB’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Okan Murat Erenoğlu’nun katıldığı fuara Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş gelerek İSİB yetkilileri ve firma temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Fuarı ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Ticaret Müşavirleri Murat Ersoy ve Mehmet Emin Yiğitbaşı ziyaret ederek katılımcı firmalarımız ve İSİB yetkililerinden bilgi aldı.

Milli Katılım organizasyonunun başarılı geçtiğini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Okan Murat Erenoğlu “Cezayir, 190 milyar dolarlık gayri safi milli hasılası ile Afrika kıtasının en büyük ekonomisine sahip ülkelerinden birisi. Cezayir 1,7 milyar dolar iklimlendirme sektörü ithalatı yapıyor. Türkiye buradan yüzde 3,3 pay alıyor. Bu nedenle Cezayir, Türk İklimlendirme sektörü olarak hedef ülkelerimizden birisi. Tarihsel mirasımız ve Türkiye’ye pozitif bakış açısı ticaretin büyümesi yönünde en önemli avantajımız. Bununla birlikte ülkenin AB ile serbest ticaret anlaşmasının olması önümüzdeki engellerden biri. Eğer biz de Cezayir ile serbest ticaret anlaşması yapılabilirsek ülke bizim için en önemli pazarlardan birisi olmaya aday. İSİB’in milli katılım organizasyon kapsamında 9 firma fuara katıldı. Fuar kapsamında firmalarımızın yaptığı görüşmeler ve başlatılan iş birlikleri ile var olan ihracatımızın artacağına eminiz. İSİB olarak pazarlamadan iletişime kadar her alanda ihracatçılarımıza destek olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.