Skip links

İSİB’ten, Boilers And Burners 2022 Fuarı’na Milli Katılım Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 13-16 Eylül tarihleri arasında Rusya’nın St. Petersburg şehrinde gerçekleştirilen Boilers And Burners 2022 fuarına milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi. Bu yıl 11.’si düzenlenen fuarda kazan, brülör, ısıtma ekipmanları, gaz ekipmanları ve diğer kazan dairesi ekipmanları alanında pek çok ürün sergilendi. Fuarda 180 katılımcı firma ile 10.000 civarında ziyaretçi ağırlandı.

İSİB’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Ünlü ile Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Cevat Akkaya’nın katıldığı fuara Milli Katılım kapsamında 8 firma, bireysel katılım ile de 1 Türk firması iştirak etti. Türkiye Cumhuriyeti St. Petersburg Başkonsolosu Özgün Talu ve St. Petersburg Ticaret Ateşesi Çağrı Doğan Türk firmalarının standlarını ziyaret ederek katılımcılardan bilgiler aldı.

Boilers And Burners 2022 fuarının İklimlendirme sektörü açısından önemli olduğunu ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Ünlü şunları söyledi: “Rusya yaklaşık 14 milyar dolarlık iklimlendirme sektörü ithalatı ile Dünya’nın 12. büyük sektör ithalatçısı konumunda. Türk İklimlendirme Sektörü olarak bu ülkede sektörümüzün alt ürün gruplarında ilk 10 ihracatçıdan biriyiz. Bölgesel olarak yakınlığımız bize büyük bir avantaj sağlıyor buna ek olarak uluslararası ilişkilerin mevcut durumu da Türkiye’yi Rusya açısından cazibe merkezi haline getirmiş vaziyette. Bu ortam bize ihracatımızı arttırma imkânı sunduğu kadar, ileride de bu pazarda hakimiyetimizi artırma imkânı sağlıyor. Sadece günlük satış hedeflemek yerine, müşterilerimizin sadakatini arttırıcı ihracatı hedefliyoruz. İSİB olarak fuar süresince sektörümüz firmalarımızı ve Rusya’daki misafirlerimizi standımızda ağırlamaktan ve görüşmelere ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduk.”

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.