Skip links

2022 Mostra Convegno Expocomfort Türkiye’den 139 Firmanın Katılımı ile İtalya’da Gerçekleştirildi

İklimlendirme ve yenilenebilir enerji alanlarında dünya çapında bir etkinlik olan MCE – Mostra Convegno Expocomfort Fuarı, 28 Haziran- 1 Temmuz 2022 tarihinde İtalya’nın Milano şehrinde gerçekleştirildi. 

Türkiye’nin partner ülke olduğu fuara ülkemizden Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz, Milano Ticaret Ataşeleri Ahmet Erkan Çetinkayış ve Ozan Murat Ergan, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, İSİB Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ile sektör temsilcileri ve profesyonelleri katıldı.  

Avrupa Birliği’nin sera gazı emisyonlarını azaltma, yenilenebilir kaynakların nihai enerji tüketimindeki payı ve enerji verimliliğini artırma konusundaki önümüzdeki beş yıllık hedeflerine hizmet eden MCE Milano 2022 Fuarı’na Türkiye’den 139 ihracatçı firma katıldı.

İSİB başta olmak üzere Türk İklimlendirme sektörünün fuarda açmış olduğu standlarda incelemelerde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İtalya ile Türkiye arasındaki güçlü ilişkilerin ikili ticarete yansıdığını ifade ederek, “Türkiye’de üretilen iklimlendirme ürünlerini şu an 200’ü aşkın ülkeye ihraç ediliyor. Dünyadaki üretim trendlerini daha iyi anlamak ve öncülük edebilmek adına bu tür fuarlara katılımı ülke olarak oldukça önemsiyoruz. Bu yıl 139 firmamızın üstelik partner ülke olarak böylesine önemli bir etkinlikte yer almasından ziyadesiyle memnunuz” dedi.

Sektörü ilgilendiren gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Bakan Varank, bugün, daha az enerji tüketen, daha düşük maliyetli, daha yüksek performanslı, daha akıllı ve daha çevre dostu ürünlerin müşterilerin tercihlerini belirleyen ana unsurlar olarak ön plana çıktığını belirterek, Paris İklim Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakatı gibi birçok düzenlemenin zorunlu hale geleceğine dikkati çekti.

Bakan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu süreci daha iyi yönetmek ve yükümlülükleri fırsata çevirmek için gerekli tüm hazırlıkları sürdürdüklerini anlatarak, şu ifadeleri kullandı: “Sektör ile daha yakın çalışabilmek için İklimlendirme Sanayi Teknik Komitesini oluşturduk. Malum, iklimlendirme sektörü sahip olduğu güçlü ileri-geri bağlantıları nedeniyle önemli bir çarpan etkisine de sahip. Bu sektördeki her bir yatırım, her bir inovasyon ekonomiye misliyle geri dönme potansiyeline sahip. Bu doğrultuda, sektörün teknolojik kapasitesini geliştirmek üzere Ar-Ge merkezleri kurmasını destekliyoruz. Yüksek yatırım maliyeti gerektiren, son teknoloji ve akredite alt yapılar kurarak sektörün hizmetine sunuyoruz.”

İSİB olarak fuar genelinde kurduğumuz standlarda Türkiye’nin tanıtımını yaptıklarını ve ihracatçı firmalarımıza her konuda destek olduklarını ifade İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye partner ülke ünvanı katıldığı Avrupa’nın en büyük iklimlendirme fuarına Türkiye’den 139 firma ile katıldık ve sektörümüzün gücünü tüm dünyaya gösterdik. Bu tip fuarların da desteği ile yıl sonu için 7 milyar Dolar olarak belirlediğimiz hedefi aşacak ve dış ticaret fazlası verir hale geleceğiz. Sektörümüzün ihracatı ithalatı karşılama oranı giderek yükseliyor. Şu anda yüzde 96,6’dayız. Yıl sonunda hedefimiz yüzde 2-3 seviyesinde dış ticaret fazlası vermek. Bu vizyon doğrultusunda Türkiye’deki stratejik ürünlerin neler olduğunu belirleyerek yeni yatırımları buna göre yapmaya başladık. Önümüzdeki 3-4 yıllık periyodda da yüzde 20 oranında dış ticaret fazlası veren konumu gelme hedefimiz var. Son dönemde lojistikte yaşanan zorluklar ve yüksek fiyatların yanında pandeminin de tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi konusunun önemini net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu anlamda Türkiye oldukça avantajlı hale gelmeye başladı. Bu paralel de Türkiye’ye yeni yatırımlarda gelmeye başladı ve bunun devam etmesini bekliyoruz.”

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.