Skip links

İSİB’den Azerbaycan Mühendisleri İçin İklimlendirme Semineri

Türk İklimlendirme Sektörü’nün küresel iş ortağı İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), kardeş ülke Azerbaycan’da önemli müteahhitlik firmalarından mühendisler ve profesyoneller için iklimlendirme konulu bir seminerin ilk ayağını gerçekleştirdi.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’ın katılımıyla 20 Aralık 2021’de gerçekleştirilen seminerde Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) profesyonel uzmanları mekanik sistemlerden, enerji verimliliğine, HVAC sistemlerinin kullanım yerlerine göre değişimlerinden seçim çeşitlerine göre pek çok konuda değerli bilgiler paylaştı. İSİB ve TTMD ekibi program kapsamında ayrıca Bakü Devlet Lahiye Enstitüsü ile Azerbaycan’da yerleşik önemli müteahhit firmalarını ziyaret etti.

İSİB olarak bu önemli seminerin yurtdışındaki ilk ayağını kardeş ülke Azerbaycan’da gerçekleştirdiklerini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal şunları söyledi: “Türk İklimlendirme Sektörü olarak Türkiye içindeki mesleki entelektüelliği artırmak için hem dijital hem de konvansiyonel iletişim kanallarında önemli çalışmalar yapıyoruz. Azerbaycan ile yurtdışında ilkini yaptığımız bu önemli seminer ile yurtdışındaki paydaşlarımızın da Dünya’daki iklimlendirme trendleri, sistem mimarisi, yeşil teknolojiler başta olmak üzere pek çok konuda bilgilendirilmesini sağladık. İnanıyorum ki Azerbaycan’da yer alan tüm paydaşlarımız için bu seminerden aldıkları bilgilerin emek harcayacakları projelerde kendilerine yeni vizyonlar katacaktır. Bununla birlikte önümüzdeki aylarda bu seminerlerin benzerlerini yakın coğrafyalarda tekrarlayarak geniş kitlelere ulaşacağız. Dünyamızın, İklimlendirme sektörüne dünden daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Tüm Dünya’nın havasını değiştirmek üzere var gücümüzle çalışacağız.“

100’den fazla profesyonel ve mühendisin katıldığı,” Yeni bir bina projesine başlarken sistem seçimini neye göre yapmalı” adı altında Fairmont Otel’de gerçekleştirilen seminerde aşağıdaki konularda konuşmalar yapıldı:

  • Sağlıklı Bina Tasarımında Mekanik Sistemlerin Önemi ve Sistem Tasarım Önerileri (Konuşmacı: Filiz Pehlivan )
  • Endüstriyel Yapılarda Enerji Verimlilik fırsatları (Konuşmacı: Hamit Mutlu)
  • Alışveriş Merkezleri ve Havalimanı Terminal Binaları örnekleriyle HVAC Sistemi Seçim Kriterleri, Hidronik Uygulamalara dair örnekler (Konuşmacı: Meriç Sapçı)
  • Binalarda Soğutma Merkezi Seçim Esasları (Konuşmacı: Oktay Güven)
  • Hastanelerde HVAC Sistem Seçim Esasları (Konuşmacı: Hakan Ercan)
  • Enerji Performansı Yüksek Yapılarda Mekanik Tesisat Tasarımı (Konuşmacı: Bahri Türkmen)

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.