Skip links
Türk İklimlendirme Sektörü’nden Uzakdoğu’nun Yükselen Ülkesi Vietnam’a Dijital Heyet Organizasyonu - 1

Türk İklimlendirme Sektörü’nden Uzakdoğu’nun Yükselen Ülkesi Vietnam’a Dijital Heyet Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 3 Ağustos- 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında Vietnam’a düzenlediği dijital ticari heyet organizasyonunu toplam 153 görüşme ile tamamladı. Türkiye’den 13 firmanın katıldığı organizasyona Vietnam’dan toplam 59 firma iştirak etti.

Vietnam dijital ticari heyet organizasyonu, 2 Ağustos 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hanoi Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcısı Burak Cihan Ürkmez, İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Duruk, İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş ile heyet katılımcısı firmaların temsilcilerinin katıldığı bir bilgilendirme toplantısı ile açıldı.

Zoom programı üzerinden Vietnam’da yerleşik İklimlendirme Sektöründen (HVAC Sektörü) ithalatçı, inşaat ve taahhüt hizmetleri ve danışmanlık firmalarından 59 firma yetkilisi ile yapılan görüşmelerde Türk firmaları toplam 153 iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Vietnam’ın Dünya pazarında hem ihracat hem de ithalat anlamında son yıllardaki yükselişi ve konumu ülkemiz için büyük bir potansiyel taşıdığını ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Heyet Başkanı Metin Duruk şunları söyledi: “ Türk İklimlendirme Sektörünün Vietnam’a yaptığı ihracat geçtiğimiz yıl yaklaşık 16 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülke özelinde çok dikkat çekici bir gelişim ve büyüme söz konusu. Türk İklimlendirme Sektörü olarak Vietnam’daki pozisyonumuzu geliştirmek ve ihracatçılarımızı artırmak birincil hedefimiz. Gerçekleştirdiğimiz dijital heyet faaliyetinde ülkenin kültürel ve ticari değerlerine tam uyumlu bir görüşme trafiği sağladık. Firmalarımızın ticarete dönüşecek bağlantıları kurduklarını yaptığımız anket çalışmalarında görüyoruz. İSİB olarak bundan sonraki süreçte Vietnam iklimlendirme sektör ithalatından aldığımız payın artırılması için faaliyet ve organizasyonlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.