Skip links
İSİB, Özbekistan'daki Aquatherm Tashkent Fuarı’nda Türk İklimlendirme Sektörünü Temsil Etti - 1

İSİB, Özbekistan’daki Aquatherm Tashkent Fuarı’nda Türk İklimlendirme Sektörünü Temsil Etti

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 22-24 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenen Aquatherm Tashkent Fuarı’nda yerini aldı.

Özbekistan’ın Isıtma, Havalandırma, Klima ve Tesisat alanındaki en büyük fuarı olan Aquatherm Tashken’e Info Stant ile iştirak eden İSİB, Türk İklimlendirme Sektörünün gücünü ve öne çıkan yönlerini fuar ziyaretçilerine tanıttı. 10. kez kapılarını açan fuara ziyarete gelen firmalarımız da görüşmelerini İSİB standında gerçekleştirdi.

Corona virüsü nedeniyle ziyaretçi düzeyinde bir miktar düşüş olmakla beraber çok fazla etkilenmeyen fuar, Özbekistan’dan ve özellikle Türki Cumhuriyetler ile Rusya’dan çok fazla ziyaretçi aldı.

Özbekistan, 1 milyar USD’nin üzerindeki iklimlendirme sektörü ithalatı ile Orta Asya Cumhuriyetleri topluluğunda Kazakistan’dan sonra en fazla ithalat yapan ikinci ülke konumunda yer alıyor. Özbekistan aynı zamanda Türkiye’nin en çok iklimlendirme sektörü ihracatı yaptığı ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

 

MEHMET H. ŞANAL

Yönetim Kurulu Başkanı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Evli olup, İrem ve İpek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.