Skip links
İklimlendirme sektörü Nijerya’ya ihracatı artırmayı hedefliyor - 1

İklimlendirme sektörü Nijerya’ya ihracatı artırmayı hedefliyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 16-17 Eylül tarihleri arasında Nijerya/Lagos’ta İklimlendirme Günleri düzenledi.

Türk iklimlendirme sektörünün global pazarda tanınırlığının artması ve ihracat pazarlarının genişlemesi amacı ile uzak pazarlara yönelen İSİB, bu kapsamında Nijerya’da ikili iş görüşmeleri ve seminer programları gerçekleştirdi. Türkiye’den 14 iklimlendirme ihracatçısının katıldığı programa Nijeryalı firmaların da yoğun ilgi gösterdiği belirtildi.
Heyete başkanlık yapan İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın, Nijerya’nın iklimlendirme ürünlerindeki toplam ithalatının 1,4 milyar dolar olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin bu pazardan yüzde 1,12 oranında pay aldığını, hedeflerinin Türk iklimlendirme ürünlerinin payını arttırmak olduğunu ifade etti.

Pazarda Çin ürünleri hakimiyetinin olduğunu belirten Aydın, “Nijerya pazarı Afrika kıtası için de önemli bir Pazar. Ülkede 200 milyon nüfus var. Bölgenin önemli ekonomilerinden biri. Yaptığımız ziyarette Nijeryalı sektör temsilcilerinden ciddi bir ilgi gördük. B2B toplantıları ve seminerlerimize yaklaşık 300 sektör temsilcisi katıldı. İSİB olarak yaptığımız en kapsamlı ve kalabalık bir organizasyon oldu.” diye konuştu.

İklimlendirme sektörü Nijerya’ya ihracatı artırmayı hedefliyor - 2

İklimlendirme ürünlerine yönelik bölgede üretim olduğunu ama ciddi bir oranda da ithalat yapıldığına dikkat çeken Aydın, “Nijerya’yı Türk iklimlendirmecisi için ciddi bir Pazar olarak görüyoruz. Türkiye’yi tanıyorlar ve dolayısı ile bizlere sempati ile yaklaşıyorlar. Bu pazarda ciddi bir emek harcayıp ihracat hacmimizi arttırmamız lazım.

3 ay önce burada düzenlenen Megaclima fuarına da katılmıştık. Bu fuarda Sektörümüzden 6 firmanın standı mevcuttu. Ayrıca bu fuarda sektör dışından da katılımcı Türk firmaları vardı. Nijerya’da hem fuar katılımımızda, hem de eğitim+B2B faaliyetimizde oluşturduğumuz kontaklarımızı 2-5 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek olan ISK-Sodeks Fuarı’na davet ettik. Bu bölgeden fuara ciddi bir katılım bekliyoruz. Sektörümüzün global çaptaki en büyük organizasyonu olan ASHRAE’nin Nijerya Chapter’ı da buradaki çalışmalarımızda destek oldu” dedi.

Katılımcı Firmalar

Bigtem Makine A.Ş
Çözüm Endüstriyel Soğutma Sistemleri
Deser Kimya
ALP Pompa Teknolojileri
Frigo Mekanik
Friterm
Gökçeler Soğutma
Kingspan Panel
KLS Klima
Messan Soğutma
Refkar Soğutma ve Isı Transfer Cihazları
Savaşlar Tesisat Taahhüt
Sunstream Damla Sulama Sistemleri
Tanpera A.Ş
Termodizayn Termik Cihazlar
Ulpatek Filtre Sanayi