Skip links
İklimlendirmede Güney Afrika pazarı mercek altında - 1

İklimlendirmede Güney Afrika pazarı mercek altında

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Güney Afrika’nın Johannesburg kentine Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonu düzenledi. Heyete İSİB üyesi 23 firma katılım sağladı.
İhracat pazarlarını genişletmeye ve Türk iklimlendirme ürünlerinin uzak pazarlarda yer almasını sağlamaya çalışan İSİB, bu kapsamda hedef pazarlar arasına uzun süredir izlediği Güney Afrika’yı da ekledi.

Heyete Başkanlık yapan İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Cem Savcı, heyete katılan firmaların ve Güney Afrikalı sektör temsilcilerinin organizasyondan memnun kaldığını dile getirerek, pazarın zor bir Pazar olduğunu fakat barındırdığı potansiyel itibari ile de çalışmaya değer bir pazar olduğunu ifade etti. Güney Afrika’nın jeopolitik durumu göz önüne alınarak, burada yapılan faaliyetlerin etkisinin sadece bu ülke ile sınırlı olmayacağını, ülkenin Afrika kıtasının büyük bir bölümü ile ticaret ilişkilerinin olması sebebiyle diğer pazarlarda da kaldıraç etkisi yaratabileceğini belirtti.

Ülke iç dinamiklerinin ticareti direkt olarak etkilediğini ve ticaret kültürünün yeni yeni oluştuğuna dikkat çeken Savcı, iklimlendirme pazarının da hareketli bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Sektör ürünlerine yönelik hem üretim hem de ithalatın olduğunu belirten Savcı, “ Johannesburg ülkenin ticaret başkenti. Bölge ticaret bakımından hareketli bir bölge. Türk iklimlendirme Sektörü olarak buradaki potansiyeli değerlendirebiliriz. Pazarda son yıllarda Çin ürünlerinin yaygınlaşmaya başladığı bilgisini edindik, Avrupa menşeili ürünler de var. Hali hazırda Pazarda faaliyet gösteren ihracatçı firmalarımız mevcut ancak istenilen seviyede değil, seneye Güney Afrika’ya bir heyet daha düzenleyeceğiz ve 2021 yılında Johannesburg’da düzenlenecek olan ülkenin en etkili iklimlendirme fuarında da yerimizi alacağız. Bu pazarı ile ilgili çalışmalarımıza düzenli olarak devam edip, her gidişimizde yeni bağlantılar oluşturarak 2021’deki fuar organizasyonundan sonra pazarda belirli bir hacme ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

İklimlendirmede Güney Afrika pazarı mercek altında - 2

“17 milyon dolar ihracat”

Türk iklimlendirme sektörünün Güney Afrika’ya 2018 yılında 17 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Savcı, ağırlıklı olarak soğutma grubu ve tesisat sistemleri ihracatı yapıldığını belirtti. Savcı, “ Heyetimiz B2B görüşmeleri yaparak muhatapları ile bir araya geldi. Pazarda soğutma ve tesisat grubu ürünlerimiz zaten talep görüyordu ama ısıtma, yalıtım, havalandırma ve klima grubu ürünlerimize de ilgi gösterdiler. Amacımız, Pazar dinamiklerine göre aksiyon alıp daha kapsamlı heyetler oluşturarak devamlı iletişim halinde olarak Pazar payımızı arttırmak, tüm sektör ürünlerimizi ve kaliteli Türk Malı gerçeğini pazarda yaygın ve yerleşik hale getirmektir” diye konuştu.