Skip links
Mostra Convegno’ya Partner ülke olan Türkiye, fuarda göz dolduracak - 1

Mostra Convegno’ya Partner ülke olan Türkiye, fuarda göz dolduracak

Türkiye, iklimlendirme sektörünün en büyük fuar organizasyonlarından biri olan Mostra Convegno Expocomfort’a partner ülke oldu.  42.’si 17-20 Mart 2020 tarihleri arasında Milano’da düzenlenecek olan fuarda Türk İklimlendirme Sektörü güçlü bir katılım gösterecek.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hakkı Şanal İtalya ve Türkiye arasında çok güçlü ve köklü bağlar bulunduğuna dikkat çekerek İtalya’nın Türkiye’nin ana ticaret ortaklarından biri olduğunu ifade etti. Şanal, “ Gerek iki ülke arasındaki genel dış ticarette, gerekse iklimlendirme sektörü özelinde dış ticaret hacmimiz göz doldurmakta. İtalya; Türkiye’nin İklimlendirme Sektörü ihracatında ilk 3 ülke arasında yer alıyor. Aynı durum ithalat için de geçerli” dedi.

Mostra Convegno Expocomfort fuarının iklimlendirme sektöründe dünyanın en önemli fuarından biri olduğunu belirten Şanal, “ 2018 yılında toplam 325 bin metre kare alanda 2.388 katılımcı firma ürünlerini sergiledi.1.234 yabancı firma katılım sağladı. 120 bini İtalyan, 42 bini yabancı olmak üzere toplam 164 bin kişi ziyaret etti. Türkiye ise 114 firma ile en çok yabancı katılım sağlayan ülke oldu. Fuarda 2020 yılında Partner ülke olmamızın Türkiye’den fuar katılımına olumlu bir etki yapmasını da bekliyoruz. Gerek İtalyan muhataplarımız gerekse İtalyan Ticaret Odası Derneği ile şu anda uyumlu ve güçlü iş birliği içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz” bilgisini verdi.

“Türk firmalarına öncelik”
Partner ülke paketi ile bu fuarda Türk firmalarına katılım taleplerinde öncelik tanınacağının altını çizen Şanal, daha iyi yerlerde ve daha çok noktada Türk firmaları olarak fuarda yer alacaklarını vurguladı. Fuar süresince Türkiye’ye yönelik özel tanıtımlar gerçekleştirileceğini, partner ülke Türkiye vurgusunun fuar boyunca güçlü bir şekilde işleneceğini belirten Şanal bu konuda şu bilgileri verdi, “ İSİB olarak hem fuarın girişinde hem de ana yürüme koridorunda Türkiye’yi tanıtıcı yerlerimiz olacak.  Daha önceki fuarda, standı olmayan firmalarımız için özel toplantı salonumuz vardı, 2020 fuarında yine olacak. Hem metro girişinde girişin tamamında, hem de araçla gelenler için fuarın kuzey girişinde kapsamlı reklam çalışmalarımız olacak. İlaveten fuar alanında birçok ilave noktada da Türkiye’yi vurgulayan çalışmalarımız olacak. Fuar kataloğunda ve diğer tanıtım materyallerinde Türkiye çoktan yerini almış durumda.”

Şanal, Türkiye olarak fuarda kendilerinden söz ettireceklerini sözlerine ekledi.

“Akdeniz havzasında Türkiye önemli bir ülke”
İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani de yaptığı konuşmada, Türkiye ve İtalya arasındaki ticari ilişkilerin son derece önemli olduğunu vurgulayarak, “Bütün Akdeniz havzasında Türkiye ile olan ilişki kadar önemli başka bir ülkeyle ilişkimiz yok. Türkiye önemli bir ülke. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 20 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu ilişkiler arasında çok büyük bir katma değer de var. Sağlam bir Türkiye-İtalya ilişkisi var” dedi.

Büyükelçi Gaiani, önemli bir diğer hususun da yatırımlarla ilgili olduğuna dikkati çekerek, “İtalyan şirketleri 1960 yılından beri Türkiye’de yatırım yapıyor ve burada teknolojik transfer açısından da çok büyük bir iş birliği yapılıyor. Bu ilişkiler zamanla daha da sağlamlaşmış durumdadır. İtalya Türkiye’de 2. büyük yatırımcı oldu ve bu 500 milyon avro civarında yeni yatırımlar yapılmıştır. Tabii bu da İtalyan iş adamlarının Türkiye’ye olan güvenini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin büyük bir gelişme potansiyeli olduğunu belirten Gaiani, “Türkiye’de çok dinamik bir iş yapma imkanı olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda Türk yatırımcıların da İtalya’da yapmış olduğu yatırımlar da çok önemli ve tabii bunu stratejik sektörlerde yapmışlardır. Bu yatırımlar karşılıklı güvenin ne derece büyük olduğunu da göstermektedir. Bu şekilde ilişkiler daha da gelişecektir.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin partner ülke olarak seçilmesi Türk şirketlerine katkı sağlayacak”

İtalyan Ticaret Odası Derneği Başkanı Livio Manzini ise Türkiye’nin İtalya ile karşılıklı ticaretini artırmayı hedefleyen ve bu çerçevede faaliyet gösteren İtalya Ticaret Odası Derneği olarak, bir takım faaliyetlerde bulunduklarını ve ayrıca Türk ve İtalyan ihracatçıları desteklemek amacıyla İtalya ve Türkiye’de gerçekleşen çeşitli sektör fuarlarının organizasyonlarında rol aldıklarını söyledi.

Türkiye’nin fuarda partner ülke olmasından dolayı son derece memnun olduklarının altını çizen Manzini, “Nitekim bugün burada toplanmamıza vesile olan Mostra Convegno Expocomfort ve BIE – Biomass Innovation Expo Fuarları’nın Türk ihracatçısına yeni kapılar açacağının bilinciyle sizlerle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Gururla altını çizmek isterim ki söz konusu fuarda Türkiye partner ülke olarak yer alacak.” dedi.

Manzini, fuarın geçen yıllarda olağanüstü bir başarı göstererek dünyanın sayılı fuarları arasına girdiğini ve 2020 yılında Türkiye’nin partner ülke olarak seçilmesinin fuara katılım sağlayacak Türk şirketlerine fuar sırasında yapılacak olan tanıtım ve reklam çalışmalarıyla uluslararası platformlarda ürünlerinin tanınmasına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.