Skip links
Türk İklimlendirme Sektörü, Pakistan’da Büyük İlgi Görüyor - 1

Türk İklimlendirme Sektörü, Pakistan’da Büyük İlgi Görüyor

200 milyonluk nüfusu, gelişmekte olan ekonomisi ve sürekli büyüyen pazarı ile Pakistan Türk İklimlendirme Sektörü için büyük önem taşıyor…

Son iki yılda %40 gibi yüksek bir oranda iklimlendirme sektörü ithalatı gerçekleştiren Pakistan’da Türk iklimlendirme sektörü ihracatı son iki yılda %81 artışla 21 milyon Dolara ulaştı. Bununla birlikte, mevcut rakam potansiyelin oldukça altında bulunmakta ve bu ülke üzerinde çalışmanın önemini ortaya koymakta. 1980‘lerin Türkiyesi gibi yeni gelişen pazar, ihracatçılarımızın ilk gelişim sürecinde pazarda yer almaları bakımından önemli fırsatlar içeriyor. Pakistan ile kültürel-tarihsel yakınlık nedeniyle Türk heyetine duyulan ilgi ve sempati fuar boyunca sürekli olarak hissedildi. Halihazırda Çin’in önemli yatırımları olduğu ülkede Pakistanlılar, ülkemiz ile uzun vadeli iş olanakları için oldukça istekli davranmaktalar.

İSİB, İslamabad HVAC Expo fuarında yerini aldı


İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) 5-7 Nisan 2018 tarihleri arasında Pakistan’ın İslamabad şehrinde düzenlenen İslamabad HVAC Expo fuarına bir info stand ile katılım sağladı. Fuar süresinde ASHRAE Pakistan Chapter derneğinin yöneticileri ile ülkenin önde gelen sektör temsilcileri fuar süresince bir araya geldi.  Fuar süresince İslamabad Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri ile toplantı gerçekleştirildi. Ayrıca yerel firmaların standlarının incelenmesinden, Türkiye’den 30 adet firmanın bu ülkede distribütör anlaşmasının da bulunduğu gözlemlendi. Bir sonraki fuar ise Karaçi kentinde gerçekleştirilecek olup, bu fuara güçlü bir milli katılım organizasyonu düzenlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Ayrıca Türkiye’nin bu fuarda partner ülke olması ve geniş çaplı Türkiye ülke imajı çalışması yapılması da gündemde.