Skip links
İhracat Forumu’nda İklimlendirme Sektörü Sorunları Dile Getirildi - 1

İhracat Forumu’nda İklimlendirme Sektörü Sorunları Dile Getirildi

Türkiye’nin 2023 hedefleri yolunda ihracatın sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Ekonomi Bakanlığı himayesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen “İhracat Zirvesi 2016” iş dünyasının yoğun katılımı ile sona erdi.

Toplantıda söz alan İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki POYRAZ, Anadolu’dan limanlara kolay ulaşım imkanının sağlanması, gümrüklerin ve ilgili kurum veznelerinin vardiyalı çalışması ve fazla mesai ücretlerinin ihracatçıdan alınmaması gerektiğini belirtti.

Toplantıda ayrıca, kamu kurumları üzerinde yerli malı kullanımı konusunda denetim mekanizması kurulması ve sadece mal alım ihaleleri değil, yapım ihale şartnamelerinden de yerli üreticiyi dışlayan maddelerin çıkarılması gerektiğini vurgulayan POYRAZ, Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamındaki alımların ithalatı teşvik edici olduğuna da değinerek, firmalarımızın ihraç edecekleri ürünlerin üretiminde kullanılacak malzemelerin yurtiçinden temin şartlarının, DİİB kapsamında yapılan alımlarla eşit koşullara getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Son oalrak, İklimlendirme sektöründeki benzer cihazların bir kısmına ÖTV uygulanırken, bir kısmına uygulanmamasının yol açtığı haksız rekabet ve vergi kaçağının önlenmesi için, ÖTV’nin sektördeki bireysel kullanıma yönelik olmayan ürünlerde kaldırılması gerektiğini belirtti.

Zirveye katılan Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK ile ilgili bakanlar, sorunları yüz yüze dinleyerek çözüm sözü verdi.