Skip links
Türkiye, ISH 2017 Fuarında Partner Ülke oldu - 1

Türkiye, ISH 2017 Fuarında Partner Ülke oldu

Enerji verimli ısıtma ve iklimlendirme teknolojileri, yenilenebilir enerji ve yenilikçi banyo dizaynı konusunda dünyanın önde gelen fuarlarından biri olan ISH 2017 Frankfurt Fuarı’na Türkiye “Partner Ülke” olmuştur.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB) girişimleri sonrasında, Messe Frankfurt yetkililerinin Haziran ayı sonunda yaptığı toplantı sonucunda, Türkiye’nin bu fuarda partner ülke olması oybirliği ile kararlaştırılmıştır.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki POYRAZ, iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından biri olan ISH 2017 fuarında partner ülke olmamızın, ülkemizin ve sektörümüzün yurtdışında tanıtılması açısından önemli bir fırsat olduğunu ve bu konuda ISH Fuar idaresi ile birlikte örnek bir çalışma yapacaklarını belirtmiştir.

Toplam 2.465 firmanın katılım sağladığı ve 197.000 kişinin ziyaret ettiği ISH 2015 fuarında Türkiye, İtalya’nın ardından en çok katılım sağlayan ikinci ülke olmuştur. Ülkemiz firmalarının yoğun ilgi gösterdiği fuarda Türk İklimlendirme Sektöründen 104 firma yerini almıştır.

Almanya, Türk İklimlendirme sektöründe en çok ihracat yapılan ülke konumundadır. 2014 yılında, bir önceki yıla göre %9’luk bir artışla 419 milyon $ sektör ihracatı gerçekleştirilmiştir. Almanya’nın dünyanın önde gelen iklimlendirme sektörü ithalatçılarından biri olması, ISH-Frankfurt fuarına gösterilen ilgiyi açıklamaktadır.

2015 yılındaki ISH Frankfurt fuarında İSİB, Türk malı imajına yönelik reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmiş, bu kapsamda, Frankfurt Havalimanında ve şehir merkezindeki taksilerde tanıtım görselleri sergilenmiş, fuar alanında reklam çalışmalarına yer verilmişti. Ayrıca, ISIB tarafından alınan Lounge alanında da Türk firmalara iş görüşmelerini yapmalarına imkan sağlanmıştı.

2017 yılında yapılacak fuarda ise Partner Ülke olunması sayesinde, Türk İklimlendirme sektörünün tanıtımı ile Türk Malı imajının yerleştirilmesi ve geliştirilmesi için daha fazla imkana sahip olunacaktır.