Skip links
ISH Frankfurt 2017 Fuarı Partner Ülke Türkiye Basın Lansman Toplantısı İstanbul’da yapıldı - 1

ISH Frankfurt 2017 Fuarı Partner Ülke Türkiye Basın Lansman Toplantısı İstanbul’da yapıldı

Türkiye, dünyanın önde gelen iklimlendirme fuarı ISH 2017’ye partner ülke olarak katılacak. Bu konuda 19 Ekim 2016 tarihinde Basın Lansman Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Messe Frankfurt İstanbul ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB) ev sahipliğinde 19.10.2016 tarihinde gerçekleştirilen ISH 2017 – Partner Ülke Türkiye basın toplantısında, banyo ekipmanları, yapı, enerji, havalandırma ve yenilenebilir enerji teknolojileri sektöründeki gelişmeler ve yenilikler aktarıldı. Toplantıya Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı V. Tarık SÖNMEZ, Messe Frankfurt CEO’su Wolfgang Marzin, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, DEİK ve DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad VARDAN ile Almanya’dan Federation of German Heating Industry (BDH), Association of Air Conditioning and Ventilation in Buildings (FGK), Association of The German Sanitation Industry (VDS) ve The German Sanitation, Heating and Air Conditioning Association (ZVSHK) dernek başkanları konuşmacı olarak yer aldı. Basın Toplantısında, Türk İklimlendirme Sektöründeki Derneklerin Başkanları da yer aldı.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı V. Tarık SÖNMEZ, İSİB’in kurulmasından bugüne sektörün tanıtımı için önemli faaliyetler gerçekleştirildiğini; Ekonomi Bakanlığı olarak Türkiye’nin bu fuarda Partner ülke olmasını desteklediklerini belirtti.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki POYRAZ ise Türk İklimlendirme Sektörünün şu anda 185 ülkeye ürünlerini güvenle sattığını, dünyaya kaliteli ürünleri avantajlı fiyatlarla sunduklarını, İSİB olarak dünya çapında ticaret heyetleri, milli katılım organizasyonları ve alım heyetleri düzenlediklerini belirtti. Sektörün Avrupa’daki en önemli fuarı olan ISH Frankfurt’a ise Türkiye’den katılımın her yıl arttığı, 2016 yılında 104 olan katılımcı sayısının Partner ülke konseptinin de etkisiyle önümüzdeki fuarda 120’ye çıkmasını beklediklerini belirtti.

DEİK Başkanı Ömer Cihad VARDAN ise bu fuara ülkemizin Partner Ülke olmasının önemine dikkat çekerek, bu tip fuarlarda amacın sadece ürün pazarlamak olmadığına, aynı zamanda yeni teknolojileri görmek ve bunları kullanan firmalarla işbirliği kurulmasının da önemli olduğuna vurgu yaptı.

Association of The German Sanitation Industry (VDS) Başkanı Wessmann ise, ISH’nın kuzey ülkelerde ısıtma, Güney ülkelerde ise su kullanımı üzerine fuarlar düzenlediklerini belirterek, Türkiye’de bir ISH fuarı düzenlemesine ilişkin gelen bir soruya neden olmasın diye yanıt verdi.