Skip links
İsib Çalıştayı Antalya'da Gerçekleştirildi - 1

İsib Çalıştayı Antalya’da Gerçekleştirildi

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından, İklimlendirme Sektörünün geldiği son durumunun değerlendirildiği, teknik bilgilendirme ve eğitim programlarının gerçekleştirildiği ve bunların yanında sektörel birlikteliğin geliştirilerek, İSİB’den beklentilerin konuşulduğu İSİB çalıştayı 16-19 Nisan 2015 tarihleri arasında Antalya – Venezia Palace De Luxe Resort Hotel’de gerçekleştirilmiştir.

250’den fazla katılımcı ile gerçekleştirilen Çalıştay’ın ilk günü İSİB Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Poyraz’ın açılış konuşması ile başladı. İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın’ın sunduğu “İş Etiği Sunumu”nun ardından, ESSİAD Başkanı Hakan Semerci “EHİS Test Laboratuarı”nı tanıttı ve “Bir Tuğlada Sen Koy” kampanyası hakkında bilgi verdi. Eximbank Pazarlama Müdürü Metin Çelik İhracatçı firmalar için Bankalarının verdiği krediler hakkında bir sunum gerçekleştirdikten sonra katılımcıların sorularına yanıt verdi.

Çalıştayın ilk gününde son olarak İSİB tarafından organize edilen “2. İklimlendirme Sanayi Ürün ve Mühendislik Tasarımı Yarışması”nın ödül töreni gerçekleştirildi. Törende ilk olarak Jüri Üyesi Prof. Dr. Macit Toksoy Yarışmanın iki yıllık süreçte gelişimi ve değerlendirme süreci hakkında bilgi verdi. Ardından İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki POYRAZ Tasarım Yarışması’nın sektöre faydalarından bahsetti ve önümüzde ki dönemde yarışmanın daha da geliştirileceğinin müjdesini verdi. Ödüllerin takdimine geçilmeden önce Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel kürsüden katılımcılara seslenerek hem İklimlendirme Sektöründe son yıllarda yükselen ihracat değerleri için teşekkür etti hem de Türkiye Ekonomisi hakkında bilgiler verdi. Açılış konuşmalarının ardından Tasarım Yarışmasında ilk üçe giren proje sahipleri ödüllerini İbrahim Şenel ve Zeki Poyraz ile Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer’in elinden aldılar.

İsib Çalıştayı Antalya'da Gerçekleştirildi - 2
Çalıştayın ikinci günü Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Kurucu Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel’in “Dünya ve Türkiye Ekonomisi Sunumu” ile başladı. Önümüzdeki dönemde Türkiye ve Dünya ekonomisini nasıl değişikliklerin beklediğinin anlatıldığı sunumdan sonra. Londra Merkezli BSRIA firması yetkilileri Şaziye Dickson ve Anette Meyer Holley tarafından “BSRIA Tanıtımı” ve “İklimlendirme Sektörü için Dünya’da Sektörel Trendler-Eğilimler” konulu sunumlar gerçekleştirildi. Öğleden sonra ilk olarak Eurovent yetkilisi Erick Melquiond Eurovent Sertifikasyonlarının önemi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ardından Zeki Poyraz İSİB Çalıştay Masalarında gelinen son durumlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Devamında Sektörün Genel İstişare Toplantısı ve Sektör Paydaşlarının İSİB’den beklentileri tartışıldı. İkinci günün sonunda için Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Devlet Yardımları Şube Müdürü Nilgün Çolak ihracatçı firma temsilcilerini ihracata yönelik Devlet Yardımları konusunda bilgilendirdi ve sorularını yanıtladı.
İsib Çalıştayı Antalya'da Gerçekleştirildi - 3
Çalıştayın son günü ilk olarak Prof. Dr. Mehmet Çalışkan “HVAC-R Sistemlerinde Gürültü Sorunu ve Çözümleri” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Ardından Macit Toksoy “Okullarda İç Hava Kalitesi” ile ilgili geliştirilen proje hakkındna katılımcılara bilgi aktardı. Öğleden sonra sektörün bütün paydaşlarının katılımı ile Üniversite – Sanayi işbirliği konusunda katılımcılar söz alarak önümüzdeki dönem yapılması gerekenler hakkında fikirlerini belirttiler. Son olarak Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin Teknoloji Transfer Ofislerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Çalıştay İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz’ın kapanış konuşması ile sona erdi.