Skip links
Suudi Arabistan Güneş Enerjisine 2032’ye Kadar 109 Milyar $ Yatırım Yapacak - 1

Suudi Arabistan Güneş Enerjisine 2032’ye Kadar 109 Milyar $ Yatırım Yapacak

Suudi Arabistan toplam enerji ihtiyacının %30’una denk gelecek olan 41 gigawatts (GW) güneş enerjisi üretmek için 109 milyar $ dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Gelecek 20 yıl içerisinde Hükümet, 16 GW kapasiteye sahip fotovoltaik hücrelerle çalışan (PV cells) enerji üretme projeleri oluşturacak. Hükümet aynı zamanda 26 GW kapasiteli enerji kümelenmesine dayanan enerji üretimi projeleri de yürütücek.

Diğer taraftan, elektrik, enerji üretimi, alternatif enerji, su teknolojileri ve aydınlatma alanında uluslararası ticaret fuarı olan Suudi Enerji 2014 Fuarı enerji sektöründeki en son gelişmelere ve ürünlere dikkat çekmek için gerçekleşti.

Riyad Exhibitions Company and Informa Exhibitions tarafından düzenlenen Suudi Enerji 2014, Su ve Elektrik Bakanlığı himayesinde 26-28 Mayıs 2014 tarihlerinde Riyad International Convention and Exhibiton Centre’da gerçekleşti.

Riyad Exhibitions Company Genel Müdür vekili Fahad Al Athel’in açıklamalarına göre Suudi Arabistan uygulanan stratejik planlar ve artan enerji talebini karşılamak için atılan adımlar ile birlikte alternatif enerji alanında önemli gelişmelere şahit oluyor. Suudi Enerji 2014 bu değişime önemli katkılar sağlıyor ve uluslararası uzmanlara yerel oyuncular ile network geliştirebilmeleri, sanayi alanındaki en son trendleri değerlendirmeleri, iş beklentilerini ve karşılıklı işbirliği sağlayacak fırsatları konuşmaları açısından bir fırsat sunuyor. Hem fuar katılımcıları için hem de hükümet yetkilileri, müteahhitler, müşavirler, yatırımcılar mühendisler, teknisyenler vb. ziyaretçiler için yararlı olmayı vaad eden fuar her yıl Mayıs ayında gerçekleşiyor.

Kaynak: Constructionweekonline.com