Skip links
Zeki POYRAZ Lojistik firmalarını uyardı - 1

Zeki POYRAZ Lojistik firmalarını uyardı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Poyraz, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ”Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğini” 12 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe koyduğunu hatırlattı.

Söz konusu yönetmelik kapsamında, taşıma yapan aracın yüksekliğinin (konteyner dorse) yüzde 2 toleransla birlikte 4,08 metreyi geçmemesi gerektiğini belirten Poyraz, tüm lojistik firmaların 31 Mart 2013 tarihine kadar araçlarını yönetmelikte istenen ebatlara göre revize etmeleri gerektiğini bildirdi.

Türkiye’de taşımacılık yapan binlerce aracın yönetmeliğe uygun olmadığı için cezai işlem ile karşı karşıya kalacağına dikkati çeken Poyraz, açıklamasına şöyle devam etti:

”Konuyu Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’a taşıdık. Denetimler ile birlikte cezai işlemlerin başlamasının tüm ticari faaliyetlerimizde, özellikle ihracatta sorunlara neden olacağını, iş kaybı yaşayacağımızı anlattık. Aksaklıkların önüne geçilmesi için çözüm istedik. Sayın Bakanımız da konuyu Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ile paylaştı. Sayın Yıldırım bize anlayış gösterdi, destek verdi. İhracatın ve lojistiğin aksamaması açısından geçici bir çözüme ulaşıldı. 31 Mart 2013 tarihine kadar yapılacak denetimlerde konteyner dorse yüksekliği 4,08 metreyi geçtiği tespit edilen araçlara cezai işlem uygulanmayacak. O tarihe kadar yapılacak olan denetimler sadece istatistiki veri toplama amaçlı ve deneme mahiyetinde olacak. Araçların tonajına ve belgelerine dair yapılan denetimler ise eskiden uygulandığı gibi olacak.”

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı