Skip links
İklimlendirme ihracatında pazar payımız artmalı - 1

İklimlendirme ihracatında pazar payımız artmalı

“İklimlendirme ihracatında Pazar payımız artmalı” (Dünya Gazetesi)
Dünya iklimlendirme sektöründe en fazla ithalat gerçekleştiren ülkeler sırılamasında Türkiye’nin 23’üncü olduğunu belirten İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Başkanı Zeki Poyraz, Türkiye’nin ihracatını arttıracak potansiyeli bulunduğunu söyledi. İSİB, sektörün ihracatını arttırmak, daha fazla ülkeye ulaşabilmek ve üyelerinin ihracat faaliyetlerine destek olabilmek amacı ile “Dünya İklimlendirme Sektörü İthalatı” raporunu hazırladı. Raporu değerlendiren İSİB Başkanı Zeki Poyraz, dünya iklimlendirme sektörü ithalatının son yıllarda yükselişe geçtiğini buna paralel olarak da dünya genelinde sektör ithalatında artış yaşanmaya başladığını belirtti. Poyraz, “Türkiye”nin iklimlendirme sektöründeki fırsatları en iyi şekilde değerlendirmesi ve Pazar payını mutlaka artırması gerektiğine inanıyoruz. Türk iklimlendirme sektörü geçmişteki ihracatının yüzde 75’ini AB ülkelerine yapıyordu. Bugün çeşitlenen pazarlar nedeni ile yüzde 45 seviyesine geriledi. Ancak Türk iklimlendirme sektörü ürünleri dünyanın dört bir yanına da ulaştı” dedi.
İSİB tarafından üyeleriyle paylaşmak üzere hazırlanan raporla ilgili bilgi de veren Poyraz, sözlerine şöyle devam etti: “Dünya iklimlendirme ithalatı 2010 yılında 2009 yılına göre yüzde 14,5 oranında artış göstererek 379 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İthalatta ilk 5 sırada ABD, Almanya, Çin, Fransa ve İngiltere bulunuyor. Türkiye ise 23. Sırada yer alıyor. En fazla ithalat , tesisat sistem ve elemanları alanında yapılıyor. Bu ürünü, klima havalandırma ile ısıtma ve soğutma sistem ve elemanları izliyor. Türkiye olarak dünyanın en çok ithalat yapan ülkelerine coğrafi yakınlığımızı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Ülkelerin itlahat paylarında mutlaka ilk 10 arasında yerimizi alabilmeliyiz. Daha açık bir şekilde ifade edersek; Türkiye ABD’nin iklimlendirme ithalatı içinde 0.4’lük pay ile 24’üncü sırada. Halbuki Amerika sektörüde 46 milyar dolarlık ithalatı ile başı çekiyor. Yine Almanya’ya baktığımızda 26 milyar dolarlık bir ithalatı var, Türkiye’nin ithalattaki payı 1.24 ve 21’inci sırada. Yanıbaşımızdaki Rusya’nın ithalatındaki payımız bile yüzde 2. Görüldüğü gibi sektörümüzün daha çok ihracat yapmaya ihtiyacı var. İhracatı arttıracak potansiyelimiz var. İş gücü, jeopolitik konum, teknoloji, nüfus gibi avantajlarımızı kullanıp pazar paylarımızı arttırmalıyız. Daha fazla katma değeri yüksek ürünler üretmeli, üretim miktarıımızı arttırmalıyız. Acımasız rekabet ortamında farkındalık yaratıp, talep gören bir ülke olabilmeliyiz.”
İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz:
Türkiye, iklimlendirme ürünleri ihracatını arttırabilme konusunda çok avantajlı.(24 Saat Gazetesi)
ANKARA- İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, Türkiye’nin İklimlendirme ürünleri ihracatını arttırabilme konusunda çok avantajlı olduğunu belirtti.
Poyraz , yazılı açıklamasında, sektörün ihracatını arttırmak, daha fazla ülkeye ulaşabilmek ve üyelerininin ihracat faaliyetlerine destek olabilmek amacıyla “Dünya İklimlendirme Sektörü İthalatı”nı mercek altına alarak, rapor hazırladıklarını bildirdi.
Hazırladıkları raporun sektör mensupları için önemli bir kaynak olduğunu, Türkiye’nin iklimlendirme ürünleri ihracatını arttırabilme konusunda çok avantajları bulunduğunu belirten Poyraz, “Türkiye’nin İklimlendirme Sektöründeki fırsatları en iyi şekilde değerlendirmesi ve Pazar payını mutlaka arttırması gerektiğine inanıyoruz. İhracatın yüzde 75’ini AB ülkelerine yapıyorduk, bugün çeşitlenen pazarlar nedeniyle bu oran yüzde 45 seviyesine geriledi. Ancak Türk iklimlendirme sektörü ürünleri dünyanın dört bir yanına da ulaştı.”
İklimlendirmede İhracat Artmalı(Habertürk Gazetesi)
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği(İSİB), sektörün ihracatını artırmak, daha fazla ülkeye ulaşabilmek ve üyelerinin ihracat faaliyetlerine destek olabilmek amacı ile dünya iklimlendirme sektörü ithalatlarını mercek altına aldı. İSİB Başkanı Zeki Poyraz Türkiye’nin ihracatını artırabilme konusunda çok avantajlı olduğunu söyledi. Hazırladıkları “Dünya İklimlendirme Sektörü İthalatı” raporunun sektör mensupları için önemli bir kaynak olduğuna dikkat çeken Zeki Poyraz, “Türkiye olarak dünyanın en çok ithalat yapan ülkelerine coğrafi yakınlığımızı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Ülkelerin ithalat paylarında mutlaka ilk 10 arasında yerimizi alabilmeliyiz. Acımasız rekabet ortamında farkındalık yaratıp talep gören bir ülke olabilmeliyiz dedi.