Skip links
İklim Mühendisliği Bölümü açılmalı! - 1

İklim Mühendisliği Bölümü açılmalı!

TOBB İklimlendirme Meclisi, üniversitelerin mühendislik ve teknoloji fakültelerinde iklimlendirme mühendisliği bölümünün açılması için çalışmaların hızlandırılması konusunda fikir birliğine vardı. Meclis temsilcileri, bu çerçevede Yüksek Öğrenim Kurumu’nu ziyaret edecek.

TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi, sektördeki gelişmeleri değerlendirmek üzere Zeki Poyraz Başkanlığında biraraya geldi. Toplantıda, sektörün yaşadığı ara elemanı sıkıntısı masaya yatırılırken, tekniker ve mühendis adaylarının yetersiz kalmasının yarattığı sorunlar tartışmaya açıldı.

AB’DEKİ YERİ ÖNEM KAZANACAK
Meclis Başkan Yardımcısı Metin Duruk, konuya ilişkin değerlendirmesinde “Öncelikle İstanbul, Ankara ve İzmir illerindeki büyük üniversitelerde iklimlendirme mühendisliği bölümünün kurulması, yeni açılan üniversitelerde kurulmasından daha yerinde bir karar olacaktır. Böylece öncelikle en başarılı öğrencileri sektöre çekmiş oluruz” diye konuştu.
Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (ESSİAD) “Akredite Test ve Analiz Laboratuarı Projesi”nin gelişimi hakkında bilgi alan Meclis Üyeleri, Türkiye’nin klima santrallerinin belgelendirilmesi hususunda iyi bir konumda olduğunu dile getirdiler. Söz konusu projenin başarılı olması ile sektörün Avrupa Birliği ülkeleri arasında önemli bir yer kazanacağını ifade eden sektör temsilcileri, bütçesi 8 milyon TL olarak belirlenen projenin yer seçimi, yönetim modeli ve finans konularının en önemli ayakları olduğunu belirttiler. Yapılan değerlendirmelerde, proje kapsamında laboratuar yeri olarak, OSMB ya da bir üniversite kampüsünün teknopark bölümünün düşünüldüğü ifade edildi.
ÖĞRENCİLERE DAHA FAZLA BURS
Sektörün üniversite öğrencilerine tanıtımının arttırılması amacıyla verilen bursların, yaratılan staj imkanlarının ve akademisyenlerle iletişimin arttırılması gerektiğine dikkat çeken Meclis Başkanı Zeki Poyraz ise, sektörel dernekler aracılığıyla öğrencilere verilen bursların, yetersiz olduğunu bildirerek, sektör paydaşlarından bu anlamda katkı sağlamalarını istedi. Meclis üyeleri de burs verilen öğrencilerin firma bazında sayılarının artacağına olan inançlarını belirttiler. Poyraz “Sektörün gelişimi için bizlerin daha fazla elimizi taşın altına koymamız gerekir. Gençlerimize, geleceğimize sahip çıkalım ki onlarda zamanı geldiğinde iyi yetişmiş sektör temsilcileri olarak sektöre sahip çıksın “ dedi.
ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİLİNCİ ARTIYOR
TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi ayrıca, enerji verimliliği politika ve uygulamalarıyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu’nu meclis toplantısında konuk etti. Çalıkoğlu, sunumunda enerji sektörünün genel durumundan bahsederken, enerji verimliliği faaliyetlerinin gerekliliğine vurgu yaptı.
(Bizim Gazete)